zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 26 czerwca 2022

recenzja: Sepultura "Blood-Rooted"

21.10.1997  autor: Arise
okładka płyty
Nazwa zespołu: Sepultura
Tytuł płyty: "Blood-Rooted"
Utwory: Procreation (Of The Wicked); Inhuman Nature; Policia; War; Crucificados Pelo Sistema; Symptom Of The Universe; Mine; Lookaway (Master Vibe Mix); Dusted (Demo Version); Roots Bloody Roots (Demo Version); Drug Me; Refuse/Resist (Live); Slave New World (Live); Propaganda (Live); Beneath The Remains/Escape To The Void (Live); Kaiowas (Live); Clenched Fist (Live); Biotech Is Godzilla (Live)
Wykonawcy: Igor Graziano Cavalera - instrumenty perkusyjne; Andreas Kisser - gitara; Max Cavalera - gitara, wokal; Paulo Xisto Pinto Jr. - gitara basowa
Wydawcy: Koch International Poland, Roadrunner Records
Premiera: 1997
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 10

Zespół Sepultura jest moim osobistym "numerem 1" już od ponad 2,5 roku, wiec łatwo można sobie wyobrazić, jakim wstrząsem dla mnie okazała sie wiadomość o odejściu Maxa z tego wspaniałego zespołu. Jak w transie wkładałam do magnetofonu ich kolejne albumy, będąc całkowicie przekonana, że już tylko to zostało mi po Sepulturze. I pewnie dołowałabym się z tego powodu aż do teraz, gdybym pewnego pięknego wieczoru nie usłyszala w radiu o tym, że Sepultura planuje wydać pożegnalny album dla fanów z nieopublikowanym dotąd materiałem studyjnym i koncertowym.

Zanim płyta ta dostała się w moje rece nasłuchałam się o niej wiele, że to już komercja, że oni robią to dla kasy, ze nie można się spodziewać rewelacji...

Mimo wszystko czekałam na nią z wielką niecierpliwością i przyznam się szczerze, że nie zaskoczyło mnie to, iż żadne z pesymistycznych przypuszczeń nie sprawdziło się. Od pierwszych taktów świetnie wykonanego coveru Celtic Frost "Procreation (Of The Wicked)" słychać, że to jest po prostu moja Sepultura, to ich powalające brzmienie, wokal Maxa i perkusja Igora... Jeszcze po tym numerze nie ochłonęłam, a tu po raz kolejny zostaję powalona na ziemię, tym razem za sprawą "Inhuman Nature" z 93 roku, którego też nie miałam okazji wcześniej słyszeć. Swoją drogą bardzo dziwię się, że ten numer nie załapał się na żadną wcześniejszą płytę. Następne kawałki to, utrzymana w punkowym klimacie, stara dobra "Policia" i "War". No właśnie, to chyba jedyny kawalek Sepultury, którego nie mogę do końca przetrawić (trochę zbyt długi wstęp i mimo to że Max "ryczy" dobrze, jak zwykle, to całość wydaje mi się trochę zbyt monotonna i nużąca).

Na uwagę zdecydowanie zasługuje mój faworyt z tej płyty - kolejny cover, ale tym razem Black Sabbath - "Symptom Of The Universe" z zaskakująco łagodnymi (bez przesterów) i melodyjnymi gitarami na końcu utworu. Warte przesłuchania są także dwa utwory z "Roots" w wersji demo i jeden w wersji "master vibe mix". Na "Blood-rooted" bardzo ważne miejsce zajmuje także 6 utworów z "Chaos.A.D" w wersjach "na żywo", co pewnie miało posłużyć za przypomnienie, że Sepultura to nie tylko świetne albumy, to także wspaniały zespół koncertowy.

Wspomnę jeszcze krótko o oprawie płyty - akurat tutaj panowie bardzo się nie wysilili - okładka identyczna, jak na singlu "Roots Bloody Roots", w środku króciutkie informacje o datach nagrań, producentach itd. oraz kilka zdjęć z postaciami, które mozna przypasować do tekstów Maxa.

Myślę, że płyta ta zadowoli każdego, nawet wybrednego, fana tej grupy, a dla tych, którzy za Sepultura nie przepadają, będzie to chyba dobra okazja, aby się wreszcie do tej najwspanialszej, najgenialniejszej i najukochańszej kapeli w końcu przekonać.

Komentarze
Dodaj komentarz »
??
abrakadabra (gość, IP: 213.199.193.*), 2010-06-06 19:49:57 | odpowiedz | zgłoś
przepraszam, a od kiedy to Max śpiewa na tej płycie? z tego co powszechnie wiadomo to roots był ostatnim albumem z jego udziałem;p
re: ??
vaderhead
vaderhead (wyślij pw), 2010-06-06 20:46:03 | odpowiedz | zgłoś
A taki piękny to był dzionek, słoneczny upalny letni dzień w sam raz na brazylijską Sepulturę. A tu taki kwas, naprawdę nie wiem kim trzeba być żeby publicznie zadawać takie pytania. Po prostu ręce opadają od tego komentarza.