zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 24 czerwca 2021

Rozłam w Alcatrazz - Doogie White zastąpił Grahama Bonneta

5.12.2020 08:26  autor: Krasnal Adamu, źródło: profile Graham Bonnet & Alcatrazz i Alcatrazz Official na Facebooku

Niecałe dwa lata po ostatniej reaktywacji i cztery miesiące po premierze swojego czwartego albumu studyjnego, Alcatrazz w atmosferze konfliktu rozstał się ze swym pierwszym i dotychczas jedynym wokalistą - Grahamem Bonnetem. Jego miejsce zajął Doogie White, znany m.in. ze współpracy z Michaelem Schenkerem, Ritchiem Blackmore'em i Yngwie Malmsteenem. Graham Bonnet tymczasem zapowiedział, że będzie kontynuował działalność z nowym, własnym składem Alcatrazz.

Zespół powstał w 1983 roku. Wokalistą od początku niezmiennie pozostawał Anglik Graham Bonnet, wcześniej śpiewający krótko w Rainbow i Michael Schenker Group. W pierwszym okresie działalności Alcatrazz na gitarze basowej i klawiszach grali odpowiednio Gary Shea i Jimmy Waldo - obaj z rozwiązanego zespołu amerykańskiego New England. Perkusistę Clive'a Burra, będącego świeżo po rozstaniu z Iron Maiden, szybko zastąpił Jan Uvena, wcześniej współpracujący m.in. z Iron Butterfly i Alice'em Cooperem. Na każdym z trzech, wydanych do rozwiązania grupy w 1987 roku, albumów zagrał inny gitarzysta - kolejno byli to: Yngwie Malmsteen ze Steeler, Steve Vai z zespołu Franka Zappy oraz Danny Johnson.

Od 2006 do 2014 roku wokalista, z nowymi instrumentalistami, występował na żywo jako Alcatrazz featuring Graham Bonnet.

Do ponownej współpracy założycieli grupy doszło w 2017 roku. Zespół reaktywował się na kilka koncertów. W składzie znaleźli się: Graham Bonnet, Jimmy Waldo i Gary Shea, a także gitarzysta Conrado Pesinato i perkusista Mark Benquechea.

Na początku 2019 roku Alcatrazz wznowił działalność, z zamiarem nagrania czwartego albumu studyjnego. W skład weszli Graham Bonnet, Jimmy Waldo, Mark Benquechea, gitarzysta Joe Stump i basistka Beth-Ami Heavenstone. Ostatnią z nich rok później zastąpił powracający Gary Shea. 31 lipca 2020 roku nakładem Silver Lining Music ukazał się pierwszy od ponad trzech dekad album Alcatrazz, zatytułowany "Born Innocent".

Konflikt w zespole ujawnił się w połowie listopada 2020 roku. Graham Bonnet zapowiedział wówczas, że wkrótce zostaną ogłoszone pewne "ekscytujące wieści" dotyczące Alcatrazz. Poinformował również, że grupa nie współpracuje już z menadżerem Gilesem Laverym, ale tej wiadomości koledzy wokalisty z zespołu szybko zaprzeczyli.

Po reorganizacji oficjalnych kanałów komunikacji formacji w mediach społecznościowych, Jimmy Waldo, Joe Stump, Gary Shea i Mark Benquechea wydali 4 grudnia oświadczenie: "Alcatrazz z niezmierną radością ogłasza, że nasz dobry przyjaciel Doogie White będzie śpiewał z nami na wszystkich naszych koncertach w 2021 roku. Jesteśmy wielkimi fanami głosu Doogiego, a także jego imponującego dorobku muzycznego. Zespół obiecuje wybuchowe występy, ze wszystkimi klasycznymi kawałkami Alcatrazz, które znacie, z dodatkiem wybranych dzieł Doogiego z Rainbow i Michael Schenker Fest / Temple Of Rock. Może trafi się nawet kilka nowych piosenek!".

Graham Bonnet napisał w odpowiedzi: "Dla jasności: nadal będę nagrywał i występował z Alcatrazz. Jestem jego założycielem i głównym autorem utworów - byłem nim od powstania zespołu w 1983 roku. Obecnie jestem w studiu, gdzie kończę trzeci album Graham Bonnet Band. Gdy się z nim uporam, zacznę prace nad nową płytą Alcatrazz. Wiosną ogłoszę nowy, niesamowity skład Alcatrazz i nie mogę się doczekać ruszenia z nim w trasę!". Do komunikatu wokalista dołączył logo Alcatrazz z dopiskiem "featuring Graham Bonnet".

Tagi: Alcatrazz
Komentarze
Dodaj komentarz »