zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 10 grudnia 2023

Nie żyje Frank Kozik

12.05.2023 10:21  autor: Verghityax, źródło: pitchfork.com

Frank Kozik, twórca okładek albumów i plakatów tras koncertowych, a także założyciel nieistniejącej już wytwórni Man's Ruin Records, nie żyje. Artysta zmarł 6 maja 2023 roku. Miał 61 lat.

Frank Kozik przyszedł na świat 9 stycznia 1962 roku w Madrycie. Przeprowadziwszy się do USA w wieku piętnastu lat, zamieszkał z ojcem w kalifornijskim Sacramento. Po tym, jak zrezygnował ze szkoły, zaciągnał się do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i stacjonował w Austin. Na początku lat 80. związał się z podziemną sceną punkrockową, projektując ulotki dla zaprzyjaźnionych zespołów. Z czasem zaczął otrzymywać coraz poważniejsze zlecenia. W 1993 roku przeniósł się do San Francisco. W tym samym roku przygotował jedno ze swoich najbardziej rozpoznawalnych dzieł: okładkę albumu "Houdini" grupy Melvins.

W 1994 roku Kozik powołał do życia własną wytwórnię płytową Man's Ruin Records. W ciągu siedmiu lat działalności pod jej szyldem ukazały się albumy, EP-ki i single takich wykonawców, jak The Hellacopters, Kyuss, High on Fire, Entombed, Turbonegro, Queens of the Stone Age, Acid King, Alabama Thunderpussy, Church of Misery, Orange Goblin, Electric Wizard i Melvins. Man's Ruin Records przestała istnieć w 2001 roku. W ramach swojej pracy twórczej Frank Kozik zmierzył się również z formatem wideo, reżyserując w 1996 roku teledysk do utworu "Pretty Noose" Soundgarden.

W 2001 roku Frank Kozik porzucił branżę muzyczną, by zająć się projektowaniem zabawek.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje Frank Kozik
Krasnal Adamu
Krasnal Adamu (wyślij pw), 2023-05-13 08:59:38 | odpowiedz | zgłoś
Dopiero teraz zwróciłem uwagę na podobieństwo między okładkami "Houdini" Melvins i "Americana" The Offspring - obie jego.