zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 23 września 2021

recenzja: Chris Rea "King Of The Beach"

16.04.2001  autor: Tomasz Kwiatkowski
okładka płyty
Nazwa zespołu: Chris Rea
Tytuł płyty: "King Of The Beach"
Utwory: King Of The Beach; All Summer Long; Sail Away; Still Beautiful; The Bones Of Angels; Guitar Street; Who Do You Love; The Memory Of A Good Friend; Sandwriting; Tamatave; God Gave Me An Angel; Waiting For A Blue Sky
Wydawcy: Magnet, Warner Music
Premiera: 2000
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 6

Trudno zliczyć, która to już płyta Chrisa Rea. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż znów otrzymujemy to, do czego przyzwyczaił on nas od dawna. Spokojne, pełne stylowego piękna utwory z zawsze wysuniętym na pierwszy plan ciekawym głosem Chrisa, charakterystyczną gitarą i niezmiennym minimalizmem, jeśli chodzi o rytm.

"King Of The Beach" nie zaskakuje więc, ale i tym samym nie rozczarowuje. Otrzymujemy porcję muzyki w najlepszym wykonaniu, świetnie zagranej i skomponowanej. Że nie znajdziemy tu drugiego "Road To Hell" albo "Looking For A Summer"? Cóż, nie zawsze jest niedziela... Wszystkie utwory skomponował piosenkarz, co stało się już właściwie regułą. Sporym powodzeniem w rozgłośniach radiowych jeszcze niedawno cieszyła się piosenka "All Summer Long" - taki typowy, nieco banalny przeboik, napisany według dawno sprawdzonych patentów: taneczny, elektronicznie generowany rytm, gitara delikatnie, acz wyraźnie zaznaczająca swą obecność, tekst z założenia wakacyjny, no i ten charakterystyczny głos - lekko jakby znudzony, lecz z drugiej strony niezwykle ciepły, po prostu przyjemny. Równie udany jest kawałek tytułowy "King Of The Beach", który powinien jeszcze poszaleć w rozgłośniach radiowych Spragnionych mocniejszych gitarowych wrażeń powinno zadowolić "Guitar Street", gdzie Chris udowadnia, że jest nie tylko na wskroś oryginalnym wokalistą, ale i mającym swój własny, rozpoznawalny styl gry gitarzystą. Jak to zwykle bywa w przypadku płyt tego wykonawcy najlepszym bezwzględnie kawałkiem jest tu piękna, nastrojowa ballada - mówię oczywiście o "Who Do You Love", która z pewnością nawiązuje do najbardziej udanych przebojów tego artysty.

"King Of The Beach" nie wnosi absolutnie nic nowego do muzyki, a nawet do twórczości samego Chrisa Rea, ale tego przecież tak naprawdę chyba nikt nie oczekiwał. Po prostu solidne rzemiosło...

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Chris Rea "King Of The Beach"
Boomhauer
Boomhauer (wyślij pw), 2018-12-10 11:46:25 | odpowiedz | zgłoś
Patrząc przez pryzmat tych jego mainsreamowych przebojów, może komuś się wydawać, że to taki tam pop rock. Jednak to artysta pokaźnego kalibru. Nie tylko bardzo oryginalny wokalista. Również świetny ekspert od techniki slide, jako gitarzysta. Zdecydowany lajk - gdybym fejsa miał.