zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 19 listopada 2019

recenzja: Dark Hamsters "Sawdust Exploration"

6.09.2006  autor: Tomasz "YtseMan" Wącławski
okładka płyty
Nazwa zespołu: Dark Hamsters
Tytuł płyty: "Sawdust Exploration"
Utwory: Dark Hamsters; Filcowe Kółeczka Wujka Saddama; Fuck The Liars; Marsz Przez Morze; Wind Of Sacrifice; Efekt Po; Outro
Wykonawcy: Tomasz Tomasik - wokal; Tomasz Maślisz - instrumenty perkusyjne; Łukasz Malina - gitara basowa; Andrzej Stachon - gitara; Tomasz Leśniak - gitara
Wydawcy: Stabu Promotions
Rok wydania: 2006
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 7

Za każdym razem, gdy nazwa tej kapeli nawinie mi się pod oczy buźka mi się uśmiecha, a oczami wyobraźni widzę paczkę mocarnych chomików w skórzanych wdziankach oraz czarnych jak smoła okularach przeciwsłonecznych. Hehe... ktoś miał tu niezłą wenę twórczą... Ale przejdźmy do konkretów. Dark Hamsters powstał w roku 2003, na początku grając oczywiście covery (m.in. pojawiające się do dziś na koncertach "Enter Sandman" oraz "For Whom The Bell Tolls"). Rok 2006 przynosi nam pierwsze wydawnictwo krakowskiej kapeli - EP-kę "Sawdust Exploration", na którym zespół udowadnia swoją klasę.

Mamy na nim do czynienia z heavy metalem z elementami thrashu, przy czym stwierdzenie to tematu nie wyczerpuje. Obok stricte metalowego brzmienia mamy tu bowiem ciekawą, rockową balladę ("Marsz przez morze"), numer odegrany pół-żartem, pół-serio z niemal teatralnym zacięciem ("Filcowe Kółeczka Wujka Saddama"), a także lekki, akustyczny instrumental ("Outro"). A że wśród ostrzejszych kawałków mamy również odpowiednie zróżnicowanie klimatu - bo znajduje się tu zarówno szybkie i dynamiczne "Fuck The Liars", osadzone "Dark Hamsters", jak i mroczne, walcujące "Wind Of Sacrifice" (na równi z "Efekt Po" to mój ulubiony numer) - to płyta jawi się jako bardzo ciekawy, metalowy posiłek. Lekkostrawny, ale treściwy; przyrządzony z wyczuciem, zagrany z werwą i metalową energią. Ozdobiony piekielnymi, trochę metallikowatymi solówkami ("Dark Hamsters", "Efekt Po"), no i świetnie zaśpiewany, niezależnie czy tekst jest po polsku, czy po angielsku (trzy numery w każdym z języków).

Bardzo fajna EP-ka, dająca duże nadzieje na przyszłość. Żałuję tylko, iż dopiero dzisiaj (tj. 24.08) zajrzałem na stronę DH (www.darkhamsters.pl), gdyż tym sposobem przegapiłem koncert kapeli "Pod Jaszczurami", który odbywał się... 23.08. Ech, a mogłem ich posłuchać na żywo... Może następnym razem się uda. A tymczasem - stosując darkhamster'owskie zawołanie podpatrzone na ich stronce - niech trociny będą z nimi!!! ;)

Komentarze
Dodaj komentarz »