zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 24 czerwca 2024

recenzja: Dismember "The God That Never Was"

11.09.2007  autor: Mrozikos667
okładka płyty
Nazwa zespołu: Dismember
Tytuł płyty: "The God That Never Was"
Utwory: The God That Never Was; Shadows of the Mutilated; Time Heals Nothing; Autopsy; Never Forget, Never Forgive; Trail of the Dead; Phantoms (Of the Oath); Into the Temple of Humiliation; Blood for Paradise; Feel the Darkness; Where No Ghost Is Holy
Wykonawcy: David Blomqvist - gitara, gitara basowa; Martin Persson - gitara, gitara basowa; Matti Karki - wokal; Fred Estby - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Regain Records
Premiera: 2006
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 5

Dismember to szwedzka załoga uważana, wraz z Entombed, za współtwórcę podgatunku death metalu zwanego death and roll. Przyznam się od razu, że nie dostrzegam specjalnych różnic między klasyczną, a reprezentowaną przez te zespoły odmianą metalu. W teorii riffy gitarowe powinny być rockandrollowo melodyjne, a dopiero reszta, czyli perkusja i wokal, brutalne. Niestety, pomijając już fakt, iż death and roll jako taki nigdy nie zdobył sobie w Polsce szczególnej popularności, nijak nie mogę dojść do tego, jak założenia teoretyczne są realizowane w praktyce. Dla mnie to po prostu taki "brudniejszy" death. Nie zmienia to jednak faktu, że zespołów takich jak Dismember lubię posłuchać, tyle tylko, że ich muzyki nie traktuję jako innowacji.

Po tym przydługim wstępie wypadałoby wypowiedzieć się na temat muzyki zawartej na ostatnim albumie Szwedów. Problem w tym, że nie ma się za bardzo o czym wypowiadać. Dismember gra tak jak zwykle. I tyle. Z jednym zastrzeżeniem - gra gorzej. Po poprzedniej płycie - świetnym "Where Ironcrosses Grow" - można było spodziewać się więcej niż tylko kilkudziesięciu minut nieciekawego łupania. Nie ma specjalnie bogatych aranżacji, zmian tempa ani innych zabiegów, jakie uczyniły ten zespół rozpoznawalnym. Wygląda to tak, jakby panowie po raz kolejny chcieli nagrać swój pierwszy album. Surowy i bardzo szybki. Jednak od grupy z takim doświadczeniem można wymagać o wiele więcej. Dlatego też nie sposób wyróżnić jakiegokolwiek utworu - wszystkie reprezentują ten sam niewyszukany schemat: krótko, szybko i bezlitośnie do przodu.

Dismember nagrywał już dużo ciekawsze płyty. Tylko dla fanów.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Dismember "The God That Never Was"
minus
minus (wyślij pw), 2017-02-22 21:28:27 | odpowiedz | zgłoś
Ale bzdury
Bardzo dobra, zróżnicowana płyta.
Dismember death,n roll?
Marcin Kutera (wyślij pw), 2012-08-08 20:30:28 | odpowiedz | zgłoś
Co??? Dismember i death, n roll?, jak juz, to tylko Entombed.
Dismember ma taki styl jak miła, no może bardzie w melodyjne klasyczne heavy metalowe granie, ale z tym death metalowym brudem, jak na like An Ever Flowing Stream.

Ostatnio Dismember nie zaskakuje i nie powala na kolana ale też nie kwasi, gra jak grał kiedyś.
Dla mnie najlepsze albumy to:
1 Like An Ever Flowing Stream
2 Indecent and Obscene
3 Death Metal

Entombed, Dismember, Carnage, Nirvana 2002 to zespoły które miały to wspaniałe mięsiste brzmienie osiągnięte w Sounlight studio.
Do weteranów niewątpliwie należą: Entombed i Dismember, Carnage zaś wydało doskonały album z Matt Karkim na wokalu i genialnym twórcą Amottem, który jeszcze swoje doskonałe wirtuozerskie możliwości (Carcass, Arch Enemy)
''Reborn In Blasphemy...
jotunblod (wyślij pw), 2010-11-04 16:31:17 | odpowiedz | zgłoś
...Like An Everflowing Stream", ewentualnie "Indecent And Obscene" - na tych wydawnictwach należy szukać esencji stylu Dismember. Moim zdaniem ostatnim albumem Dismember, który przyśpiesza krążenie krwi jest "Death Metal" z 1997...Kiedyś byli wielkim zespołem.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (281 głosów):

 
 
86%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Sepultura "A-Lex"
- autor: Piter_Chemik

Kreator "Hordes of Chaos"
- autor: Kępol

Benediction "Organized Chaos"
- autor: m00n

Sodom "The Final Sign of Evil"
- autor: Krzysiek "kksk"

Bolt Thrower "Those Once Loyal"
- autor: Mrozikos667

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy wierzysz, że reprezentacja Polski wygra Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024?