zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 25 czerwca 2024

recenzja: Frontside "Absolutus"

26.11.2006  autor: Ugluk
okładka płyty
Nazwa zespołu: Frontside
Tytuł płyty: "Absolutus"
Utwory: Preludium Absolutus; Martwe Serca; Nie Ma Chwały Bez Cierpienia; Mały Sekret; Wybraniec; Pod Ciężarem Milczenia; Manifest Wolności; Droga Krzyżowa; Wspomnienia Jak Relikwie; Nieodwracalny; Piekło Czeka; Santa Sangre; Dotyk Przemienienia
Wykonawcy: Mariusz "Demon" Dzwonek - gitara; Dariusz "Daron" Kupis - gitara; Wojciech "Novak" Nowak - gitara basowa; Toma - instrumenty perkusyjne; Auman - wokal
Wydawcy: Mystic Production
Premiera: 2006
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Nie da się ukryć, że nowy album Frontside był jedną z bardziej oczekiwanych pozycji na polskim rynku szeroko pojętej muzyki rockowej. Jego przybycie poprzedziły żartobliwe anonse o nagrywaniu płyty tylko w porach nocnych oraz załączone zdjęcie lidera grupy - Demona - w iście black metalowej stylistyce. Nic dziwnego, że wielu zastanawiało się co też przedstawi nam Frontside, albowiem ostatni krążek, "Zmierzch Bogów" okazał się zdecydowanym przełomem w karierze zespołu. Po kilku latach oczekiwania mamy więc do czynienia z albumem "Absolutus".

Płytę rozpoczyna powolne, walcowate preludium o niespotykanie ciężkim brzmieniu: nisko strojone gitary, mięsiście brzmiące bębny i niezbyt wyraźny growl Aumana wprowadzają w mroczny klimat płyty. Po chwili rozpoczyna się utwór "Martwe Serca" i tu już jesteśmy w stanie zauważyć ogromne zróżnicowanie utworów tej płyty. Mimo, że wspomniany numer to bardzo dynamiczne, rozpoznawalne dla Frontside granie to pojawia się w nim bardzo przebojowy, melodyjny refren w wykonaniu Aumana. Takich refrenów należało sie spodziewać po Frontside - już "Zmierzch Bogów" zapowiadał taką drogę przyjętą przez zespół. Kolejne kompozycje to mieszanka iście wybuchowa - mamy tu kilka niezwykle dynamicznych utworów, niektóre przypominają starsze płyty Frontside: bardzo szybkie rytmy wygrywane przez perkusistę (Toma okazał się być doskonałym zastępcą Destroya), szybkie, tnące gitarowe riffy i jak zwykle wykrzykiwane, podniosłe słowa Aumana. Inne to, tak jak wspomniałem, metalowe numery okraszone melodyjnym śpiewem, co napewno czyni "Absolutus" dziełem ciekawszym i mniej monotonnym.

Zdecydowanie wyróżniają sie natomiast kawałki "Wybraniec" i "Nieodwracalny". Pierwszy z nich nosi piętno gotyckiego rocka, przypomina mi w dużej mierze twórczość HIM, co w połączeniu z tekstem może zaskoczyć wielu, jednak według mnie ustór doskonale wpasowal sie w konwencję płyty. "Nieodwracalny" to bez wątpienia ballada, utwór zaaranżowany na wokal i gitarę, nieco nostalgiczny. Płytę zwieńcza transowy wręcz "Dotyk Przeznaczenia", który przywołuje na myśl najcięższe kompozycje Pantery (główny riff) jak i black metalowe utwory (połączenie blastów z wysokim skrzekiem Aumana). Pozostawia to u słuchacza uczucie niepokoju; cieżki, mroczny klimat krążka daje się we znaki.

Wspomniałem o tekstach - te wzbudzają kontrowersje. O ile dotąd Frontside byli znani ze swoich opowieści o szatanie, wątkach religijnych, pouczeniach, przykazaniach, to tym razem Demon skupił się również na tematyce miłosnej. Ocenę jego starań pozostawiam słuchaczom, moim zdaniem jednak nie ma powodów do lamentowania, teksty są bardziej osobiste, a gdyby były napisane po angielsku, zapewne niewielu zwróciłoby uwagę na ich wydźwięk.

Podsumowując - "Absolutus" nie otrzyma jeszcze ode mnie "absolutnej" noty, ponieważ Frontside stać na rozwój i stać na jeszcze gwałtowniejsze kroki. Jestem przekonany w stu procentach że materiał będzie na żywo siał spustoszenie, ponieważ już słuchając płyty czlowieka roznosi energia. Gratuluję twórcom świetnych kompozycji i doskonałego odegrania. Świetnej oprawy graficznej (tym razem monumentalnej) i dobrego, mięsistego brzmienia. Czekam na koncerty.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Frontside "Absolutus"
smutas (gość, IP: 194.152.46.*), 2015-07-02 18:47:15 | odpowiedz | zgłoś
Na ostatnich dwóch płytach wokalista się nauczył śpiewać i od razu zrobiło się niesamowicie. Ciężka muza i piękne melodie. Reszta co najwyżej jako podkład pod egzekucje uliczne.
absolutus
lah (gość, IP: 150.254.203.*), 2011-05-26 09:38:51 | odpowiedz | zgłoś
Zamiast pisać taką długą recenzję wystarczyło by napisać "Polska kopia In Flames". A płyta jak najbardziej w porządku. Jak dla mnie 6/10.
re: absolutus
maccc
maccc (wyślij pw), 2011-07-11 17:36:30 | odpowiedz | zgłoś
taa, kopia In Flames, uszy w dupie chyba...
największa kupa w polskim metalu...
syrianna6 (gość, IP: 83.7.232.*), 2010-04-04 23:09:39 | odpowiedz | zgłoś
Najwieksza kupa w polskim metalu. Durne teksty, tragiczny wokal, riffy podporządkowane popularności i pozerka na maxa. Fuckin shit!!!
re: największa kupa w polskim metalu...
goscc (gość, IP: 78.8.205.*), 2013-06-26 13:32:22 | odpowiedz | zgłoś
taaa, najlepiej niech wszyscy graja na jedno kopyto! a od kiedy to ciezka muza nie moze byc melodyjna ! polecam plyte otwartym sluchaczom.
eh...
Krzaku (wyślij pw), 2009-02-18 18:51:57 | odpowiedz | zgłoś
Nie zgodzę się z piszącym. "Zmierzch bogów" to była pierwsza klasa i ta płyta wysoko stoi w moim rankingu. Niestety następca był dla mnie totalnym rozczarowaniem. Brzmieniowo, kompozycyjnie (wtórność) i tekstowo.

Może gdyby teksty były po angielsku, ten przerzut środka ciężkości w ich tematyce, tak by mnie nie zraził.
Najlepsza płyta roku 2007
Lukmour da Rage (gość, IP: 80.50.4.*), 2008-11-02 23:35:17 | odpowiedz | zgłoś
W pełni zgadzam się z recenzją. Płyta jest po prostu doskonała. Ciarki przechodzą, kiedy album, tuż po intrze, zaczyna się kawałkiem Slaying The Prophets Ov Isa. Perkusja, basik... Miód!

Zdecydowanie 11/10, bez dwóch zdań.
re: Najlepsza płyta roku 2007
Asarath (wyślij pw), 2008-11-03 07:33:37 | odpowiedz | zgłoś
Chyba ci się z The Apostasy pomyliło:)

Oceń płytę:

Aktualna ocena (618 głosów):

 
 
72%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Metallica "Death Magnetic"
- autor: Ugluk

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Behemoth "The Apostasy"
- autor: Zagreus
- autor: Ugluk

Slipknot "Iowa"
- autor: kaRel

Thy Disease "Rat Age: Sworn Kinds Final Verses"
- autor: Ugluk

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy wierzysz, że reprezentacja Polski wygra Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024?