zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 3 sierpnia 2020

recenzja: Lake of Tears "Headstones"

13.03.2000  autor: Margaret
okładka płyty
Nazwa zespołu: Lake of Tears
Tytuł płyty: "Headstones"
Utwory: Foreign Road; Raven Land; Dreamdemons; Sweet Water; Life's But a Dream; Headstones; Twilight; Burn fire Burn; The Path of the Gods (Upon the Highest Mountain, part 2)
Wydawcy: Black Mark Production, Morbid Noizz
Rok wydania: 1995
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 6

Kiedyś z potężnej fali skandynawskich zespołów zupełnie przypadkowo wyłowiłam Lake of Tears. Nazwa zespołu nie brzmiała znajomo, wręcz przeciwnie, nie bardzo wiedziałam, czego mogę po nich oczekiwać i w jakich klimatach się obracają. Jak się potem okazało, moja nieznajomość tej formacji była w pełni zrozumiała. Płyta "Greater Art", którą to dorwałam jako pierwszą z ich dyskografii, okazała się być faktycznym debiutem grupy. Niestety debiutem, który nie potrafił mnie w jakiś szczególny sposób zachwycić i zaintrygować. Przeszłam obok niego zupełnie obojętnie, niemal zapominając, kto jest jego autorem.

Ale Jezioro Łez samo o sobie przypomniało. Kolejny raz niby przypadkow natknęłam się na nich, tym razem jednak w nieco innym opakowaniu. Okazało się, że grupa, nie bacząc na niezbyt chyba entuzjastyczne przyjęcie debiutu, nagrała drugi album - "Headstones". Nie oczekując niespodzianki, a już tym bardziej rewelacji, postanowiłam raz jeszcze spróbować "wgryźć się" w te dźwięki...

I stało się coś, czego się nie spodziewałam. "Headstones" pozostawił po sobie całkiem miłe wrażenie i poniekąd zaintrygował moją duszę. Jakby tego było mało, nieraz nakrywałam się na nuceniu utworów właśnie z tego albumu. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, czuje się bowiem, że "podłapywanie" rytmu i refrenu to świadomy zabieg. Tak, ta płyta jest niezwykle przebojowa, wypełniona urzekającymi melodiami ("Raven Land", "Sweet Water"), pełna prostoty i swobody , ale też i zacięcia, zaangażowania. Lake of Tears obraca się w rejonach metalu "klimatycznego" - jest więc piękno, czar i mrok. I wcale nie jest zbyt oryginalny, wręcz przeciwnie, przez dźwięki "Headstones" nieraz przenikna widmo Paradise Lost czy Tiamat, a czasem, już z zupełnie innej bajki, czuje się też ducha Black Sabbath. W odróżnieniu od swoich sławniejszych kolegów, Lake of Tears nie pogrąża w melancholijnych, depresyjnych otchłaniach. Z tej muzyki kipi niesamowity witalizm, energia, a nawet radość i beztroska ("Sweet Water", "Burn fire Burn", "Foreign Road"). Głównym instrumentem są tu gitary, klawisze słychać bardzo rzadko, w momentach bardziej wyciszonych, refleksyjnych. Kobiecy głos też jest dodatkiem - występuje tylko w jednym utworze i to jedynie jako tło, i dopełnienie. Dominuje tu zdecydowanie żywioł, solidność, wręcz prostota, tyle że z polotem i elegancją. Nie oznacza to jednak, że brak na "Headstones" melancholii, piękna i rozmarzonego klimatu. Wystarczy wsłuchać się w akustyczną, pełeną tęsknoty, tytułową kompozycję, w smutek, samotność i niesamowitą przestrzeń "Raven Land" (ten refren!), w ciężką okraszoną bólem suitę "The Path of the Gods", by momentalnie pogrążyć się w czeluściach piękna i refleksji. Nie brak tu też iskierki mroku i przerażenia ("Dreamdemons", "Life's but a Dream"). Wszystko łączy się w jedną urzekającą całość - "Headstones"...

Naprawdę miło spędza się czas przy tym albumie. I nie ma znaczena jego nieoryginalność ani tradycyjność. Ważne, że w muzyce tętni, to nienazywalne "coś", co sprawia, że do dźwięków świadomie chce się wracać.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Lake of Tears "Headstones"
Thrash Lover (wyślij pw), 2020-07-13 18:08:32 | odpowiedz | zgłoś
Tylko 6? Nigdy nie byłem wielkim fanem tych wszystkich "klimiaciarzy", ale pamiętam, że ta płyta mi się podobała. Raven Land to świetny kawałek!
re: Lake of Tears "Headstones"
Bungo (gość, IP: 149.156.96.*), 2020-07-14 07:25:08 | odpowiedz | zgłoś
To chyba uczciwa ocena. Ten zespól zawsze urzekał mnie muzyką i odrzucał wokalem. Gdyby w nim śpiewał ktoś pokroju Steele, to zrobiłby duuużą karierę.
re: Lake of Tears "Headstones"
Christophoros
Christophoros (wyślij pw), 2020-07-14 14:43:49 | odpowiedz | zgłoś
Coś w tym jest. Co prawda nawet lubię wokal Daniela Brennare, no ale fakt, śpiewać to on specjalnie nie umie ;)
re: Lake of Tears "Headstones"
gtcete (gość, IP: 178.37.100.*), 2020-07-13 11:31:53 | odpowiedz | zgłoś
Świetna płyta,okladka super, miałem na org kasecie teraz na cd, takie klimatyczne granie było wtedy modne, stare dobre czasy...
Lake of Tears "Headstones"
szumek80 (gość, IP: 178.181.3.*), 2011-08-16 18:59:37 | odpowiedz | zgłoś
ta 6 to chyba w skali od 1 do 6.Super płyta!!!
headestones
krzyśiek (gość, IP: 83.7.233.*), 2010-09-24 18:38:37 | odpowiedz | zgłoś
Rewelacyjny album .

Oceń płytę:

Aktualna ocena (177 głosów):

 
 
86%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy oglądasz filmiki "vocal coach reacts to" o Twoich ulubionych utworach?