zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 29 stycznia 2023

recenzja: Metallica "Reload"

29.12.1997  autor: Acid
okładka płyty
Nazwa zespołu: Metallica
Tytuł płyty: "Reload"
Utwory: Fuel; The Memory Remains; Devil's Dance; The Unforgiven II; Better Then You; Slither; Carpe Diem Baby; Bad Seed; Where The Wild Things Are; Prince Charming; Low Man's Lyric; Attitude; Fixxxer
Wykonawcy: James Hetfield - gitara, wokal; Lars Ulrich - instrumenty perkusyjne; Kirk Hammett - gitara; Jason Newsted - gitara basowa; Marianne Faithfull - wokal; Jim Gillveray - instrumenty perkusyjne; David Miles; Bernardo Bigalli - skrzypce
Wydawcy: Elektra Records, Vertigo
Premiera: 1997
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 7

Tak, data 17 listopada zostanie na pewno zapamiętana przez wielu... no właśnie? PRZEZ KOGO?

To pytanie zadałem sobie po raz pierwszy po przesłuchaniu tego albumu. Inny niż wszystkie pozostałe. Na pewno nie jest to metal, na pewno nie jest to "coś" w stylu "Load". Bardzo przyjemnie się słucha, ale czy "ReLoad" to Metallica?

Na pierwszy rzut oka, to jest na listę wykonawców, na nazwę zespołu - tak. Na styl grania - nie. Już bez experymentów, bez szalonej gitarowej jazdy na maxa. Raczej spokojniejsze granie, wolniejsze. Ale oczywiście wolne nie znaczy słabe. Grają mocno i ciężko. Zdecydowanie słychać duszę hard-rockową.

Widać chłopaki się starają, ale nie chcą też powrócić do przeszłości. Utworem "The Unforgiven II" starają się jednak powiedzieć: "Hej! my pamiętamy o tej szalonej jeździe!... ale gramy inaczej."

Z drugiej strony patrząc, nie mogli już więcej osiągnąć w dziedzinie metalu. Po płytach takich jak "Master of Puppets" i "...And Justice For All" po prostu nie da się nic więcej spłodzić. Przerzucili się na hard-rocka, na to, czego nigdy nie grali. Chcą się sprawdzić i w tym gatunku, więc dajmy im tę szansę. Dlatego też otrzymali ode mnie wysoką ocenę, bo aż 7.

Nikt nigdy nie powtórzy tego, co było do "Black album" włącznie, bo tego nie da się powtórzyć.

Nie wiem jak Wy, drodzy czytelnicy, ale ja z wielkim zaciekawieniem i chęcią posłuchania hard-rocka w najlepszym wydaniu, czekam na następną płytę tak kontrowersyjnego zespołu, jak METALLICA.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Metallica "Reload"
Krist (wyślij pw), 2013-01-20 23:08:58 | odpowiedz | zgłoś
Uważam, że to dobry album, nie wybitny, ale dobry. Gdyby tak połączyć Load i Reload, pozbawiając zarówno jeden jak i drugi album kilku numerów to powstałaby klasyczna płyta.
Tyle w temacie.
re: Metallica "Reload"
erazm (gość, IP: 80.55.239.*), 2013-01-21 08:02:21 | odpowiedz | zgłoś
Zgadzam się. Super brzmienie, pokazali coś nowego,prawie wszystkie kawałki super. Tylko trochę się to nie klei. Za długie te płyty.
fajny album
recenzent (gość, IP: 85.221.192.*), 2008-08-03 11:59:15 | odpowiedz | zgłoś
jeden z najlepszych albumów metalliki, świetny spiew, doskonałe gitary i ta tajemnicza pełna grozy atmosfera w utworach, szkoda tylko że nie jest tak równy jak poprzednie albumy tego zespołu

Oceń płytę:

Aktualna ocena (1288 głosów):

 
 
68%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Behemoth "The Apostasy"
- autor: Zagreus
- autor: Ugluk

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Acid Drinkers "Verses of Steel"
- autor: Lubek
- autor: don Corpseone

The Dillinger Escape Plan "Ire Works"
- autor: Ugluk

Sepultura "Dante XXI"
- autor: Ugluk

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy w 2023 roku wspierasz finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?