zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 7 lipca 2020

recenzja: Navja "Pagan Wolves"

20.07.2001  autor: m00n
okładka płyty
Nazwa zespołu: Navja
Tytuł płyty: "Pagan Wolves"
Utwory: Pagan Wolves; Capture Of Forgotten Landscape; Wampir (Misteria Nocy); Eternal Vision
Wykonawcy: Moloch - gitara basowa; Lupus - instrumenty perkusyjne; Grom - gitara
Rok wydania: 2001
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 6

Navja to zespół polsko-niemiecki. Oglądając ich debiutanckie demo "Pagan Wolves", zwraca uwagę wykonanie oprawy graficznej. Poza kserowaną okładką w pudełku zamiast typowej płyty CD-R, otrzymujemy krążek z porządnie wykonanym nadrukiem.

Początkowych pozytywnych wrażeń estetycznych nie niweczy na szczęście warstwa muzyczna. "Pagan Wolves" rozpoczyna wycie wilków i "skoczny", melodyjny motyw nie kojarzący się z dźwiękami, których należałoby się spodziewać po wymalowanych twarzach muzyków. Po dłuższej chwili jednak gitary stają się ostrzejsze.

Black metal w średnio-szybkim tempie, nie pozbawiony jednak agresywniejszych momentów, z typowym dla gatunku, lekko charczącym wokalem - to właśnie Navja. Trochę zmian tempa, trochę prostych, nieskomplikowanych i rytmicznych riffów. Brak klawiszy i temu podobnych smaczków, choć może do takich zaliczyć by można czysty śpiew w utworze tytułowym, a który kojarzy się z twórczością grup spod znaku viking. Całość przywodzi mi niekiedy na myśl zespoły blackmetalowe pokroju starego Bathory i Hellhammer, chyba właśnie za sprawą tej "prostoty".

Zaletą tego czteroutworowego krążka jest jego produkcja. Szorstkie gitary, których brzmienie moim zdaniem jest efektem jak najbardziej zamierzonym, sensownie współgrają z resztą instrumentów. Wszystko słychać jak trzeba. Choć z drugiej strony mogłoby to brzmieć bardziej "surowo". Materiał jest godny uwagi i powinien zainteresować fanów spokojniejszego black metalu, a może i tych, których nudzi symfoniczna odmiana tego gatunku.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (31 głosów):

 
 
61%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- Navja

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Jakim typem słuchacza jesteś?