zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 2 kwietnia 2020

recenzja: Searching For Calm "Celestial Greetings"

5.03.2011  autor: Katarzyna "KTM" Bujas
okładka płyty
Nazwa zespołu: Searching For Calm
Tytuł płyty: "Celestial Greetings"
Utwory: Screens; The Fall; Follow; Transformation; The Eyes; Once In A Lifetime; Airs And Graces; Celestial; Splendid View; Sorcerer; Consensus
Wykonawcy: Michał Maślak - wokal, gitara; Michał Augustyn - gitara; Piotr Gruenpeter - gitara basowa; Jakub Basek - gitara basowa; Bartosz "Lichy" Lichołap - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Mystic Production
Rok wydania: 2010
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 7

To nie jest normalna płyta. Jakkolwiek brzmi to stwierdzenie, należy je rozumieć jako komplement. Osobiście nie przepadam za klimatami, które prezentuje sosnowiecka formacja Searching For Calm, ale nie mogę nie docenić warsztatu kompozytorskiego tej kapeli i kreatywnego podejścia do pisania muzyki. "Celestial Greetings" to bardzo równa i spójna płyta, zagrana na wysokim poziomie, lecz niestety chyba tylko dla koneserów. Jeśli ktoś rozumie i lubi twórczość takich kapel, jak The Dillinger Escape Plan, Sonic Youth albo The Mars Volta, będzie tym albumem zachwycony. Natomiast fanom znacznie mniej skomplikowanego i połamanego grania szczerze odradzam spotkanie z Searching For Calm.

"Celestial Greetings" jest bardzo klimatycznym i nieprzewidywalnym krążkiem. Niestety również trudnym w odbiorze. Wystarczy spojrzeć na dziwny zbiór brył zaprezentowanych na okładce, żeby przekonać się, że przekaz zawarty na tej płycie to gmatwanina dziwacznie dopasowanych elementów. Mamy tu mieszankę bardzo alternatywnych postrockowych brzmień ("Splendid Viev") z wręcz banalnym, radosnym klimatem ("Follow"), psychodeliczną głębią ("Celestial") oraz pierwiastkami jazzu ("Neurotic Cycle"), posthardcore czy nawet popu. Kropkę nad "i" stawia bardzo specyficzny, brytyjsko brzmiący wokal i instrumentarium poszerzone o dodatkową gitarę basową. Morze eksperymentów i kalejdoskop brzmień. Dla miłośników bardziej górnolotnej i wyszukanej sztuki album "Celestial Greetings" to pozycja obowiązkowa.

Pozostaje tylko pytanie, czy ten rodzaj matematycznych zabaw z muzyką nie przesuwa zbytnio ciężaru w stronę grania tego, co skomplikowane na niekorzyść czerpania inspiracji z własnych emocji. Cóż, oceńcie sami. Niezależnie od tego, jaka padnie odpowiedź, musicie się ze mną zgodzić w jednej kwestii. Formacji Searching For Calm udało się wypracować swój styl i niezależnie od tego, w czyje on gusta trafia, należy im się za to uznanie.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Searching For Calm "Celestial Greetings"
Colocothra
Colocothra (wyślij pw), 2013-11-17 03:14:35 | odpowiedz | zgłoś
królik nigdyś do mnie rzekł (prywatnie, między nami)... zaufałem, zakupiłem... niezwykła znajomość!(pieprzony zajęczak w holiłódzie ponoć za plejboja robi) ...ostała mnie się po nim jeno muzyka, spokój... Znalazłem
re: Searching For Calm "Celestial Greetings"
avclpj (gość, IP: 89.71.60.*), 2013-04-18 15:59:44 | odpowiedz | zgłoś
Jedna z lepszych płyt jakie słyszałem od lat. A słucham sporo, naprawdę. Rewelacja i do tego rodzima, bardzo polecam! Słucham już chyba 10 raz albumu w kółko od rana i nie mogę się nasycić.

Recka zniechęca, ale nie zważajcie na to, jeśli nie straszne wam postnoisowe brzmienia to wchodźcie jak w dym.
re
bruno upiorny (gość, IP: 89.72.192.*), 2011-03-05 17:21:39 | odpowiedz | zgłoś
Swój styl zdecydowanie mają, ale czy to jest muzyka rockowa, czy to w ogóle jest jeszcze muzyka, mam sporo wątpliwości, to że coś jest trudne wcale nie oznacza że jest dobre. Dałem się nabrać na tę płytę i żałuję.
re: re
rerekumkum (gość, IP: 83.238.74.*), 2011-03-10 12:24:10 | odpowiedz | zgłoś
Jak to czy wciąż muzyka?! A co?!! Normalna płyta z ciekawą muzyką z klimatem. Nie jest wielce przeintelektualizowana, nic z tych rzeczy, poziom skomplikowania wcale nie przesłania - "muzykalności" (czy jak to inaczej ująć...). Ja z kolei się nie zawiodłem i nie żałuję zakupu!
re: re
bruno upiorny (gość, IP: 89.72.192.*), 2011-03-10 16:48:36 | odpowiedz | zgłoś
No to nic tylko gratulować zakupu i radości ze słuchanej płyty.