zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 22 lipca 2024

recenzja: Serj Tankian "Elect The Dead"

20.12.2007  autor: flanel
okładka płyty
Nazwa zespołu: Serj Tankian
Tytuł płyty: "Elect The Dead"
Utwory: Empty Walls; The Unthinking Majority; Money; Feed Us; Saving Us; Sky Is Over; Baby; Honking Antelope; Lie Lie Lie; Praise The Lord And Pass The Ammunition; Beethoven's Cunt; Elect The Dead
Wydawcy: Serjical Strike
Premiera: 2007
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Kiedy zespół System of a Down u szczytu popularności zawiesił działalność, jego muzycy podjęli próby tworzenia własnych projektów. Daron Malakian oraz perkusista Systemu John Dolmayan zajęli się nagrywaniem albumu pod szyldem Scars on Broadway, zaś Serj Tankian postanowił stworzyć płytę solową i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Album został zarejestrowany w jego własnym studiu "Serjical Strike". Muzyk gra na prawie wszystkich instrumentach, co pozwoliło na zaprezentowanie kompozycji dokładnie tak, jak sam je widział i czuł. To ogromny plus wydawnictwa, pokazuje muzyka od mniej znanej do tej pory strony - jest naprawdę sprawnym i pomysłowym instrumentalistą. Piosenki przesycone są bardziej rockowym klimatem, wydaje się lżejszym i bardziej melodyjnym niż w twórczości SOAD, co oczywiście nie przeszkadza w wychwycenia charakterystycznych dla macierzystej formacji elementów.

Płytę rozpoczyna "Empty Walls", które stanowi dobrą syntezę całości. To prawdziwa mieszanka dźwięków, zmian tempa oraz charakterystycznego śpiewu Tankiana. Późniejsze "The Unthinking Majority" to już jakby typowy System, wykrzyczany ważny tekst, połamana rytmicznie kompozycja. Moimi faworytami są: "Money" ze znakomitą muzyką, przebojowy "Sky Is Over", "Praise The Lord And Pass The Ammunition" (bardziej zabawa muzyką, gdyby nie gitara, byłoby to coś na wzór wcześniejszego projektu - Serart) oraz "Beethoven's Cunt", który wydaje się najbardziej złożony muzycznie. Ciekawy jest również "Honking Antelope", raczej za sprawą intrygującego tytułu i tekstu niż muzyki (początek nasuwa trochę skojarzenia z improwizacjami na fortepianie artysty na "Axis Of Justice"). Serj nie lubi wyjaśniać znaczenia poszczególnych kompozycji, interpretacje pozostawia słuchaczowi, wymaga zastanowienia i przemyślenia. Tutaj zrobił jednak wyjątek - poruszył problem nikczemnego traktowania przyrody. W jednym z wywiadów zobrazował to opowieścią, w której myśliwy zabijający bezmyślnie zwierzę wiesza je na masce samochodu, po czym dumnie prezentuje je znajomym. W piosence mamy sytuację odwrotną - to zwierze zabija człowieka.

Mimo tych wszystkich ciekawych zabiegów, często idących w parze z udanymi kompozycjami, jest jeden dość poważny mankament. Częstość powtarzania słowa "baby" naprawdę może drażnić, a niektóre zwroty w tekstach są jakby ściągnięte z banalnych, popowych rejonów ("Sky Is Over", "Baby", "Saving Us" "Lie, Lie, Lie"). Ten ostatni podobno pierwotnie miał znacznie poważniejszy tekst, kompletnie inne słowa. Można tę uwagę oczywiście potraktować jako swoiste marudzenie, żart i doszukiwanie się na siłę wad, po czym po prostu ją i cieszyć się udanym albumem.

Kompozycje tworzą zgrabną, dopracowana całość. W książeczce dołączonej do płyty można przeczytać o przesłaniu, będące syntezą wszystkich tytułów piosenek. Ja już czekam na kolejne z post-systemowego obozu.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Serj Tankian "Elect The Dead"
Alex DeLarge (gość, IP: 188.122.20.*), 2014-12-14 21:51:25 | odpowiedz | zgłoś
Moim zdaniem średnia płyta. Można posłuchać, ale nic więcej. Po kilku latach pamiętam z niej właściwie tylko jeden kawałek - Sky Is Over. Reszta jakoś mi się rozmyła.
re: Serj Tankian "Elect The Dead"
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2014-12-14 19:15:56 | odpowiedz | zgłoś
Płyta jest dobra, ale .... to lżejsza wersja płyt SOAD,
nie jest to twórczość odmienna od macierzystej formacji.
A szkoda, bo to pójście na łatwiznę.
re: Serj Tankian "Elect The Dead"
Jopek (gość, IP: 91.223.250.*), 2014-12-14 11:28:37 | odpowiedz | zgłoś
Płyta mi się naprawdę podoba :-) . Nie wiedziałem, że wszystko zrobił tylko sam (naprawdę wielki szacunek z mojej strony). Ale nie jestem przekonany (w pełni) do "Praise The Lord And Pass The Ammunation".Na początku myślałem, że artysta chciał ironicznie ukazać ślepego, tępo maszerującego, zmanipulowanego, katoliczka (Nie chcę obrazić katolików. Chodzi mi o to, że rząd USA wykorzystuje tą religie do własnych celów.)Ale w necie ujrzałem nieco inne poglądy na utwór. Proszę o odpowiedź, by rozwiać te wątpliwości :-). I ta, to "baby" trochę irytuję :-D .
re: Serj Tankian "Elect The Dead"
lokator143 (wyślij pw), 2016-07-05 23:04:06 | odpowiedz | zgłoś
Od kiedy Stany są takie katolickie...?

Oceń płytę:

Aktualna ocena (255 głosów):

 
 
79%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Slipknot "Iowa"
- autor: kaRel

Marilyn Manson "Mechanical Animals"
- autor: Kornik

Nine Inch Nails "The Fragile"
- autor: Kornik
- autor: Baton

The Offspring "Americana"
- autor: RaMoNe
- autor: Jacek R.
- autor: GSB

Therion "Theli"
- autor: Notelex
- autor: Margaret
- autor: szalony KaPelusznik
- autor: moonstruck

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy u Ciebie też jest tak gorąco?