zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 19 czerwca 2021

Kalevala wróci do Polski w lutym

28.07.2019 15:41  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Asgaardian Events na Facebooku

Po odwołanych koncertach w Polsce w czerwcu 2019 r., zapowiedziano kolejną trasę zespołu Kalevala. Moskiewscy folkmetalowcy w naszym kraju zagrają 14 lutego 2020 r. w warszawskim klubie "VooDoo", w towarzystwie grupy Runika.

Zespół Kalevala powstał wskutek rozbieżnych wizji artystycznych członków rosyjskiej grupy Nevid. Wiosną 2007 r., zdecydowawszy się podążać inną od narzucanej przez lidera drogą, formację opuściła mająca fińskie korzenie Ksenija Markiewicz. W komponowaniu nowego materiału wokalistkę wspomógł gitarzysta Nikita Andrijanow, który wkrótce również odszedł z Nevid. Do lipca skompletowali razem skład własnego zespołu. Nazwę grupy zaczerpnęli z fińskiego folkloru. We wrześniu mieli gotowe demo, a w październiku zaprezentowali się po raz pierwszy na żywo przed publicznością. W kwietniu 2008 r. wytwórnia Sound Age wydała ich debiutancki album "Kudiel biełosnieżnogo lna".

Kalevala, poza typowymi dla metalu instrumentami, wykorzystuje w swojej twórczości m.in. bałałajkę i akordeon. Ostatnimi pozycjami w dyskografii grupy jest jej piąty album studyjny, pt. "Mietiel" ("Blizzard"), z 2017 r., i koncertowe DVD "Daroga Pticy" ("Path of Gamayun") z 2018 r.

Formacja wystąpiła już kilka razy w Polsce we wrześniu 2018 r. Przy okazji wyjazdu w 2019 r. na niemiecki festiwal "Hornerfest", miała też zagrać wraz z australijską grupą Lagerstein 27 czerwca w klubie "Bunkier" w Gdańsku i, w dodatkowym towarzystwie czeskiego zespołu Cruadalach, 29 czerwca w "Starej Piwnicy" we Wrocławiu. Polskie koncerty zostały odwołane.

Folkmetalowa Runika powstała w 2014 r. w Warszawie. W lipcu 2018 r. wydała swój debiutancki album, zatytułowany "Pradawna moc".

14.02 - Warszawa, "VooDoo"

Komentarze
Dodaj komentarz »