zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 26 lutego 2024

recenzja: Godsmack "Awake"

12.02.2004  autor: Ewelina Potocka
okładka płyty
Nazwa zespołu: Godsmack
Tytuł płyty: "Awake"
Utwory: Sick of Life; Awake; Greed; Bad Magick; Goin' Down; Mistakes; Trippin'; Forgive Me; Vampires; The Journey; Spiral
Wykonawcy: Sully Erna; Tommy Steward; Tony Ramola; Robbie Merrill
Wydawcy: Universal Music
Premiera: 2000
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 10

Mocno, ciężko, brutalnie. Chropowato, głośno, bezlitośnie. Wyrywam włosy, buntuję się, krzyczę! Życie przyprawia mnie o mdłości, niedobrze mi z tym, co mam i co widzę. Jedyne, co teraz czuję, to nienawiść. Tak działa "Sick of Life", a to dopiero początek...

Genialne uczucie. Płyta "Awake" zespołu Godsmack to mistrzostwo alternatywy, rytmów mrocznych, metalowych, nihilistycznych... Wspaniale. To drugi studyjny album grupy, który musiał dorównać debiutowi z 1997 roku. Trudno porównywać te dwie płyty, bo są zupełnie inne. "Godsmack" była skoczna i wesoła, zaś "Awake" to już nie kąsek dla każdego. To kawior, na który pozwolić mogą sobie tylko najwięksi smakosze nu tone'owego grania. Dorównał debiutowi, a nawet go przewyższył.

Mroczno, enigmatycznie... Idealnie. Ciężkie brzmienie gitar, nadająca rytm perkusja, przeszywający głos Sully'ego woła, by zmienić wizję życia, bo to, co było do tej pory, jest żałosne i nic nie warte. A ja naiwnie słucham i płaczę, bo tak kocham tę muzykę. Przeszywają dźwięki "Trippin'", którego tekst nadawałby się doskonale do jakiejś popowej ballady miłosnej. A jednak jest to piosenka mocna, dająca w kość. Sully krzyczy między wierszami: "bierz się w garść!". Dla odmiany jest też coś w stylu legendarnego The Doors... jedynie sto razy mocniejsze w brzmieniu: "Goin' Down". A może przy tej piosence zatańczyć twista? A może i nie? "Goin' Down" to niezdefiniowany, krótki przerywnik. Przygotowuje do utworu "Mistakes", który miażdży umysł - jest jak młot pneumatyczny drążący coraz głębiej i głębiej. Dreszcze!

"Awake" jest bezlitosne, mroczne i ciężkie, przy tym niebanalne i monumentalne. Słucham tej płyty i mam poczucie zarówno beznadziejności świata, jak i jego genialności, bo w jednej chwili mogę zmienić to, co w środku we mnie istnieje. Ta płyta jest wielka, bo daje energię do walki, powoduje zanik apatii. Nie przesadzam. To jedna z najlepszych płyt nu tone'owych ostatnich lat. Nie jest rewolucyjna, nie pokazuje żadnych innowacji. To czyste granie, bez upiększeń - już wtedy typowe dla Godsmacka. W 2000 roku osiągnęła najwyższą pozycję, piąte miejsce, na liście 200 najlepszych płyt Billboardu. Jest konsekwentna i zła. Jest piękna.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (281 głosów):

 
 
86%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy widzisz podobieństwa między muzyką klasyczną a metalem?