zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 1 marca 2021

recenzja: REO Speedwagon "The Second Decade of Rock and Roll 1981 to 1991"

5.07.2000  autor: Przemysław Semik
okładka płyty
Nazwa zespołu: REO Speedwagon
Tytuł płyty: "The Second Decade of Rock and Roll 1981 to 1991"
Utwory: Don't Let Him Go; Tough Guys; Take It On The Run; Keep The Fire Burnin'; Roll With The Changes; I Do Wanna Know; Can't Fight This Feeling; Live Every Moment; That Ain't Love; One Too Many Girlfriends; Variety Tonight; Back On The Road Again; Keep On Loving You '89 (Reggae Version); Love Is A Rock; All Heaven Broke Loose; L.I.A.R.; Live It Up
Wydawcy: Sony Music
Rok wydania: 1991
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

REO Speedwagon to grupa amerykańska powstała w 1967 roku w Champaign w stanie Illinois z inicjatywy studentów tamtejszego uniwersytetu. Bardzo długo musiała czekać na sukces. Ten nadszedł w 1980 roku, gdy ukazała się płyta "Hi Infidelity", pełna przebojów, wśród których prym wiodły "Take It on the Run" oraz "Keep on Loving You". REO Speedwagon grał w tym czasie 180-190 koncertów rocznie, a album dotarł na pierwsze miejsce na liście Billboardu!

"The Second Decade of Rock and Roll" to kompilacja siedemnastu nagrań zarejestrowanych w latach 1981-1991. Na płycie mamy zarówno nagrania z koncertów, jak i nagrania studyjne. Pierwsze trzy ścieżki to propozycje z albumu "Hi Infidelity", zarejestrowane na koncercie w Kemper Arena w Kansas City w 1985 roku. Następnie dwa nagrania z koncertu w Rockford w 1983 roku pochodzą z płyt "Good Trouble" oraz "You Can Tune a Piano...". Potem znów dwie pozycje z koncertu w Kansas City, tym razem z płyty "Wheels Are Turnin'". Dalej z tej samej płyty, pierwsze na tej kompilacji nagranie studyjne "Live Every Moment". Następnie nagranie z koncertu w Saint Louis z 1987 roku z płyty "Live as We Know It" i jeszcze dwie kompozycje studyjne z tejże płyty. Kolejne dwa utwory zarejestrowane zostały na Hawajach na koncercie z 1989 roku. Jest wśród nich wersja reggae przeboju "Keep on Loving You" nagrana w tym samym roku. Następnie mamy jeszcze trzy utwory studyjne z płyty "The Earth, a Small Man, His Dog and a Chicken" z 1990 roku oraz zamykający album utwór koncertowy z Grand Rapids z 1990 roku, również pochodzący z płyty "The Earth...".

Tak mniej więcej przedstawia się zawartość tej przekrojowej płyty, jednego z najbardziej znanych w Stanach Zjednoczonych giganta rocka. W latach 80. trudno byłoby znaleźć fana rocka, który nie słyszałby o REO Speedwagon. Takie pozycje, jak "Tough Guys", "Take It on the Run" czy "One Too Many Girlfriends" z powodzeniem znajdą miejsce na każdej imprezie rockowej obok Billy'ego Idola czy ZZ Top. Uwagę każdego zwróci z pewnością przebojowy i bardzo charakterystyczny głos Kevina Cronina. Przebojów nie brakuje, ale oprócz barwnie zaaranżowanych odjazdowych kawałków o heavymetalowej ekspresywności, odnajdziemy tu również ballady, jak np. "Can't Fight This Feeling". Tę płytę, jak również każdą inną pozycję z dyskografii zespołu REO Speedwagon, polecam każdemu, kto lubi porządny, rasowy, ale zarazem bardzo przebojowy i przystępny amerykański rock.

Komentarze
Dodaj komentarz »