zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 23 stycznia 2022

recenzja: Rootwater "Limbic System"

18.03.2007  autor: RJF
okładka płyty
Nazwa zespołu: Rootwater
Tytuł płyty: "Limbic System"
Utwory: The Roots; Back To the Real; The Lord of the Flies; Dorico; Catatonia; The Song of Revival; War; Caje Sukarije; Limbic System; In Limbo; Uniquitos Violence; Greed; Balcan Butterfly; The Nomad; Climchoque
Wykonawcy: Maciej Taff - wokal; Seb - gitara, wokal; Michał Truong - gitara, mandolina, wokal; Heinrich - gitara basowa; Artur Rowiński - instrumenty perkusyjne, wokal
Wydawcy: Mystic Production
Premiera: 2007
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Wygląda na to, że Rootwaterowi spodobało się łączenie ciężkiego metalu z elementami muzyki ludowej z różnych zakątków świata. Na swojej pierwszej płycie umieścili przeróbkę żydowskiej pieśni weselnej "Hava Nagila" - na "Limbic System" kulturowych zapożyczeń jest już więcej. Kontynuacją pomysłu z "Hava Nagila" w prostej linii jest "Caje Sukarije". Tym razem muzycy na warsztat wzięli pieśń cygańską i oprawili ją ciężkimi gitarami. Elementy folkloru pojawiają się także w "Dorico", "The Nomad" i "Balcan Butterfly", jak również w krótkich przerywnikach "The Roots", "The Song of Revival" i "In Limbo". Ciekawostką jest zaśpiewany w całości po francusku utwór "Climchoque", w którym nie mogło zabraknąć dźwięków akordeonu.

Jednak w przeważającej części muzyka Rootwater mieści się w metalowym kanonie. "Back To the Real" i "War" to mocne przyłożenie w najbardziej bezpośrednim wydaniu przy pomocy najprostszych środków. "Catatonia" i "Limbic System" to więcej kombinowania z synkopowymi rytmami. W "The Lord of the Flies" Maciek Taff swobodnie przemieszcza się między szeptem, zawodzeniem, a krzyczącym barytonem. Dobre wrażenie sprawia "The Nomad" - stopniowo rozkręcający się od czujnego wstępu z dudami do porywającego finału ze starannie wyrzeźbionymi gitarowymi riffami.

Na dobre Rootwaterowi wyszła zmiana sekcji rytmicznej. Perkusista Artur Rowiński i basista Heinrich dbają o ciekawie zaaranżowany drugi plan piosenek. Wystarczy posłuchać nerwowych bębnów w "Catatonii", a także pokręconych rytmów w "Greed", buszujących na tle prostych gitarowych akordów.

Rootwater to nie pierwszy metalowy zespół, który szuka inspiracji wśród muzyki ludowej. Przed nim był i Soulfly i System of a Down, a u nas Sweet Noise (na płycie "Koniec wieku"). Mimo to teren ten jest jeszcze w dużej mierze niezbadany. Może dlatego "Limbic System" brzmi świeżo. A może po prostu dlatego, że jest to zwyczajnie kawał dobrej muzyki.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (293 głosy):

 
 
80%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Black River "Black River"
- autor: kriz

Metallica "Death Magnetic"
- autor: Ugluk

Slayer "World Painted Blood"
- autor: Megakruk

Pain Of Salvation "Scarsick"
- autor: Krzysiek "kksk"

Type O Negative "Dead Again"
- autor: RJF

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy kupujesz utwory lub albumy w formie cyfrowej?