zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 23 stycznia 2022

recenzja: Samael "Eternal"

1.10.1999  autor: Do diabła
okładka płyty
Nazwa zespołu: Samael
Tytuł płyty: "Eternal"
Utwory: Year Zero; Ailleurs; Together; Ways; The Cross; Us; Supra Karma; Nautilus & Zeppelin; I; Infra Galaxia; Being; Radiant Star
Wydawcy: Metal Mind Productions, Century Media Records
Premiera: 1999
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Przyznam szczerze, że elektroniki w metalu nie lubię... Nawet bardzo nie lubię. Mimo to, gdy usłyszałem "Year Zero", zdziwiłem się, że niektórzy ludzie tak plują na "Eternal". Elektronika nie zmniejsza ciężkości i wyrazistości muzyki granej przez Samaela. Co więcej, doskonale z nią współgra, tworząc niesamowity klimat, wywołujący u mnie podobne uczucia, co przepiękna okładka. "Eternal" to dźwięk wszechświata, pustki kosmosu i odległych gwiazd, niepowtarzalny i niesamowicie ekspresyjny. Tego wrażenia dopełniają bardzo dobre teksty i głęboki wokal Vorpha.

Płyta utrzymana jest w dosyć jednolitym klimacie, zaskakuje tylko jazzowy "Being". Wszystkie utwory są dopracowane do perfekcji (choć "Ways" i "I" nie za bardzo przypadły mi do gustu). Słychać w nich ogrom pracy włożonej w ich tworzenie. Kolejną zaletą tej płyty jest jej niepowtarzalność - nie ma żadnego albumu, do którego mógłbym porównać "Eternal". Jedyną zaś wadą, jaka przychodzi mi do głowy, jest trochę za dużo elektroniki w "Ways".

Album jest lżejszy od poprzednich dokonań Samaela, utwory są spokojniejsze i mniej agresywne. Pod tym względem odróżniają się "Supra Karma" i "Radiant Star" - najcięższe utwory z całej płyty i zarazem jedne z najlepszych. Nie znaczy to jednak, że inne są złe. Spokojne kawałki typu "Together" i "The Cross" również mają swój niesamowity klimat (cztery powyższe utwory są moimi ulubionymi).

Wiem, że "Eternal" nie każdemu przypadnie do gustu. Tak czy inaczej, uważam, że jest to bardzo dobra płyta, która pokazuje, że elektronika plus ewolucja nie zawsze daje techno. Zaprawdę powiadam wam - wkroczcie w nowe tysiąclecie z Samaelem.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (418 głosów):

 
 
76%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- Samael

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Pendragon "Pure"
- autor: Meloman

Moonspell "Under Satanae"
- autor: Cemetary Slut

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Anathema "Judgement"
- autor: Raf
- autor: Margaret
- autor: Adam "Tool" Ulecha

My Dying Bride "The Light at the end of the World"
- autor: Margaret
- autor: Miki(S)
- autor: Gollum

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy kupujesz utwory lub albumy w formie cyfrowej?