zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 13 kwietnia 2024

recenzja: Anathema "Alternative 4"

21.03.1999  autor: mentos
okładka płyty
Nazwa zespołu: Anathema
Tytuł płyty: "Alternative 4"
Utwory: shroud of false; fragile dreams; empty; lost control; re-connect; inner silence; alternative 4; regret; feel; destiny
Wykonawcy: Vincent Cavanagh - wokal, gitara; Duncan Patterson - gitara basowa; Daniel Cavanagh - gitara; Shaun Steels - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Metal Mind Productions, Peaceville Records
Premiera: 1998
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 10

Otwierający "shroud of false" (heh, tytuł jakby znajomy), to powoli rozkręcający się kawałek, motto całej płyty: "We are just a moment in time". W połączeniu z kolejnym "fragile dreams" daje nezły efekt progresji. Od pianina i skrzypiec, po gitarę podłączoną do gniazdka i mocną perkusję.

"fragile dreams" przypomina mi trochę utwór, od którego zakorzeniła się w moim mózgu choroba zwana Anathemą - "sleepless". Ale tylko trochę. Zwrotka ciszej, refren dziko, ale też melodyjnie.

"empty" pod względem szybkości wydobywania słów wyróżnia się na płycie (może Anathema nauczyła się tego, obrabiając covery Bad Religion :), innymi słowy jest to kawałek "nietypowo" szybki. Zabić schematy!

Kolejny utwór wyróżnia się dla kontrastu smutnym plumkaniem wysoko na pianinie i smutnym wokalem załamanego człowieka. Całość dopełnia niedługi, ale za to high quality motyw instrumentalny, w którym udało mi się wyłapać pianino, skrzypce(!), gitarę klasyczną (tak trochę po hiszpańsku).

Jeżeli ktoś przeczytał gdzieś, że Anathema poszła w kierunki Pink Floyd i bardzo lubi ten zespoł, to wydaje mi się, że następny kawałek go zainteresuje - "re-connect". Nie jest to oczywiście strictly pinkflijdziarski numer, ale coś, coś jakby... Ale na tym chyba kończy się to pinkflojdowanie. Następny "inner silence" panowie stworzyli, kiedy przypomniał im się oldschoolowy doom metal, ale nowe doświadczenia oczywiście wdrożyli także.

W tytułowym "alternative 4" niepowtarzalny nastrój tworzą klawisze, wokale rodem z Transylwanii i Arabii, od czasu do czasu zjawiaja się cięższe gitary. Spokój. Potem płynie spokojnie "regret" zaczynający się gitarą akustyczną, przypominającą trochę muzykę z Diablo (mnie się to tak skojarzylo). Wokal jest bardzo przygnębiający (bardzo piękny), do orgazmu dochodzi się w momencie, gdy zjawia się przesterowana gitara, a chwilę później organy. Muzyka oddaje dokładnie nastrój tego, o czym mówi tekst (tylko i wyłącznie moje wrażenie). Smutek, samotność, później przełom - nadzieja. "feel" następny genialny numer. Przygnębiający, pesymistyczny, wypełniony żalem, płacz człowieka w agonii. "destiny" jest bardzo melancholijny, jego podstawą są klawisze, nie został "zbeszczeszczony" żadnym cięższym uderzeniem. Dobry pomysł na koniec. Przywraca spokój ducha. Usypia... Najogólniej mówiąc płyta jest doskonałym obrazem "Visions of love and hate". :)

Polecam wszystkim, którzy czują czasem potrzebę przebywania tylko z sobą samym. Odradzam na wszelkiego rodzaju imprezy :) Myślicie może, że się nieźle rozpisałem, ale to jest tylko ułamek okrojenia ogólnego zarysu. O tej płycie można napisać książkę...

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Anathema "Alternative 4"
necronom (gość, IP: 37.248.157.*), 2017-04-15 21:04:43 | odpowiedz | zgłoś
Jedynie The Silent Enigma, Pentecost jeszcze... Reszta to kpina. Silent po latach niezmiennie rozwala.
re: Anathema "Alternative 4"
Jacek R (gość, IP: 77.112.87.*), 2017-04-15 19:40:36 | odpowiedz | zgłoś
Fantastyczna płyta oddaje całą wspaniałość Anathemy
Dobre..
Krist (wyślij pw), 2012-01-18 14:12:54 | odpowiedz | zgłoś
Dobra płyta.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (617 głosów):

 
 
90%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

King Crimson "In the Court of the Crimson King"
- autor: Grzegorz Kawecki

Metallica "Master Of Puppets"
- autor: Tomasz Kwiatkowski
- autor: Qboot

Opeth "Blackwater Park"
- autor: Zbyszek "Mars" Miszewski
- autor: Michu
- autor: Margaret
- autor: Arhaathu

Pink Floyd "Wish You Were Here"
- autor: Tomasz Kwiatkowski
- autor: GSB
- autor: Tomasz Klimkowski

My Dying Bride "Turn Loose the Swans"
- autor: Miki(S)
- autor: Margaret

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Co sądzisz o coverowaniu rockowych lub metalowych utworów przez wykonawców popowych?