zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 6 lutego 2023

recenzja: CETI "Lamiastrata"

29.03.2001  autor: Midian
okładka płyty
Nazwa zespołu: CETI
Tytuł płyty: "Lamiastrata"
Utwory: Intro; Harley's Soul; Lamiastrata; Burning Fantasy; Kapłani Kłamstwa 6. Zło Jest Wszędzie; Kamikadze'45 8. Satan's Cavalary part III; Sztuczne Oddychanie 10. Hot Body & Hair 11. Piosenka; Greensleves
Premiera: 1992
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Grzegorz Kupczyk, lider zespołu CETI (większości chyba bardziej znany z działalności w Turbo), stwierdził w jednym z wywiadów, że "Lamiastrata" jest najważniejszym albumem w dorobku zespołu, bo od niego ludzie zaczęli słuchać CETI. Nie słyszałem debiutu grupy ("Czarna Roża"), ale już mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić. Dlaczego? Dlatego, że "Lamiastrata" to naprawdę dobra metalowa płyta.

Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - są utwory śpiewane po angielsku i po polsku, świetne gitarowe melodie i wspaniałe partie klawiszowe ("Harley's Soul", "Burning Fantasy"), są nawiązania do klasycznego metalu - Iron Maiden, Helloween ("Harley's Soul"). Oczywiście nie zabrakło odwołań do Turbo, mamy tu utwór "Sztuczne Oddychanie", pierwotnie znajdujący się na płycie Turbo "Kawaleria Szatana". Jest też trzecia część słynnej kawalerii, tym razem po angielsku. Nie mogę nie wspomnieć o pięknej rockowej balladzie "Piosenka", która mogłaby stanowić hymn miłości. Każdy z utworów na "Lamiastracie" jest pewnego rodzaju hymnem, np. "Harley's Soul" - prawdziwa motorowa jazda ("...make me, make me feel... like the harley's soul!...").

Już samo intro, zaczerpnięte ze ścieżki dźwiękowej do "Oddysei Kosmicznej", wprowadza nas w niesamowity klimat albumu. Tworzą go głównie klawisze i świetny, nieśmiertelny wokal Grzegorza Kupczyka. Trzeba też dodać, że teksty utworów w większości nie są autorstwa Kupczyka, choć według mnie najlepszy jest tekst do utworu tytułowego, stworzony właśnie przez niego. Nie za bardzo przypadł mi do gustu tekst i cały utwór "Zło Jest Wszędzie", ale słuchając całości stanowi to naprawdę niewielką wadę.

Namawiam każdego do przesłuchania "Lamiastraty", bo to kawał dobrej i ciekawej muzycznej roboty. Niestety muszę przy tym dodać, że "Lamiastrata" wydana została tylko na kasecie (Grzegorz Kupczyk też wyrażał ubolewanie nad tym). Szkoda, bo po zremasterowaniu i z lepszą jakością jej wartość na pewno by wzrosła. Metal Mind powinien się nad tym dobrze zastanowić.

Komentarze
Dodaj komentarz »
CETI rządzi !!!
nerkal (gość, IP: 83.23.36.*), 2010-03-26 19:35:48 | odpowiedz | zgłoś
Ten zespół to najbardziej niedowartościowany polski band, a ta płyta rządzi, świetni muzycy, super vocal i własny styl hard'n'heavy. Teraz to już klasyka i kto nie zna, czas najwyższy zapoznać się z CETI
re: CETI rządzi !!!
góral (gość, IP: 83.29.170.*), 2010-03-26 20:11:38 | odpowiedz | zgłoś
jaki wlasny styl?? !! skoro tak narzekacie ze turbo to kopia iron maiden to idac tym tokiem myslenia ceti to kopia helloween i tyle.
re: CETI rządzi !!!
komorowsky (gość, IP: 79.184.247.*), 2010-03-27 10:06:54 | odpowiedz | zgłoś
skąd ty się urwałeś ? CETI ma własny styl, Helloween ma własny styl, Turbo ma własny styl i Iron Maiden na własny styl. Tylko jedną rzecz mają wspólną - to wybitne bandy w świecie metalu

Oceń płytę:

Aktualna ocena (540 głosów):

 
 
86%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- CETI

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Candlemass "Candlemass"
- autor: m00n

Kiss "Dynasty"
- autor: Tomasz Pastuch

Deicide "Serpents Of The Light"
- autor: Megakruk

Black Bonzo "Sound Of The Apocalypse"
- autor: tjarb

Dimmu Borgir "Abrahadabra"
- autor: Megakruk

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy zdarzyło Ci się napisać list (tradycyjny lub elektroniczny) do muzyka?