zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 9 grudnia 2023

recenzja: Down "Nola"

13.02.2004  autor: Robert Waliś
okładka płyty
Nazwa zespołu: Down
Tytuł płyty: "Nola"
Utwory: Temptation's Wings; Lifer; Pillars of Eternity; Rehab; Hail the Leaf; Underneath Everything; Eyes of the South; Jail; Losing All; Stone the Crow; Pray for the Locust; Swan Song; Bury Me in Smoke
Wydawcy: Elektra Records
Premiera: 1995
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Do "Noli" i w ogóle zespołu Down podchodziłem niejako na raty. Moje pierwsze zetknięcie z projektem Phila Anselmo miało miejsce w zamierzchłych czasach licealnych i pamiętam, że wtedy opisywany album powędrował na dno szuflady, zupełnie nie trafiając w moje muzyczne gusta. Po latach przyszła jednak pora na odświeżenie znajomości z Południowcami za sprawą znakomitego drugiego albumu. Przy okazji do odtwarzacza wróciła też zapomniana "Nola" i... tym razem pozostała tam na długo.

To, co uderza już od pierwszych dźwięków, to niesamowita soczystość gitar. Dawno nie słyszałem albumu o tak "żywym" i mięsistym brzmieniu. Pod rękę z brzmieniem idzie niesamowita energia wkładana w każdy z utworów i jednocześnie luz, z jakim Anselmo i spółka podchodzą do wspólnego grania. Rzadkie połączenie spontaniczności z profesjonalizmem.

Wszystkie utwory prezentują równy, wysoki poziom, a kilka wybija się na pierwszy plan, m.in. porywający "Lifer" (wystartowany siarczystym gwizdnięciem pana Anselmo :) ), spokojny i klimatyczny "Jail", czadowy "Loosing All" czy singlowy "Stone the Crow", w jednej sekundzie wpadający w ucho i pozostający tam na długie tygodnie. Jeśli chodzi o teksty, to zauważa się bardzo miły akcent "patriotyczny". Otóż Down zdaje się krzyczeć: "Jesteśmy z zabitego dechami Południa i jesteśmy z tego dumni!". To kapela, która pamięta o swoich korzeniach i opowiada o nich słuchaczowi, nierzadko z prawdziwą nostalgią, jak w "Eyes of the South":

It's a soul sense of pride,
Good Lord, the South is blind,
She gives me so much sufferage and pain,
But please let me die here.

Czy do czegoś można się przyczepić? Trochę na siłę można narzekać na zbyt częste stosowanie przez Anselmo patentów żywcem przeniesionych z Pantery (choćby w "Underneath Everything") i może do trochę zbyt małej różnorodności materiału (ale mówię to z nieuczciwej perspektywy fana ich drugiego albumu :) ). W zalewie nowoczesnego łomotu bez duszy zapoznanie się z płytą będzie bardzo przyjemnym powrotem do przeszłości. Gorąco polecam.

Komentarze
Dodaj komentarz »
Down Nola
Stacho (gość, IP: 89.171.160.*), 2010-03-25 19:12:11 | odpowiedz | zgłoś
Uważam ten album za rewelacyjny. Co tu dużo gadać, po prostu powala klimatem. Wszystko na tej płycie jest spójne, harmonijne, kompletne. Można mówić o paru numerach, które zapamięta się jako pierwsze ( Lifer, Stone the Crow, Eyes Of the South), ale po kilkukrotnym przesłuchaniu, każdy jeden nabiera blasku. Szczerze powiedziawszy nie wiem, czy gdziekolwiek poza innymi kapelami Anselma, słyszalem tak powalające zgranie każdego z członków kapeli, takie niesamowite, wręcz oświecone bycie jednością. To jest prawdziwy zespól, zespół z czymś więcej aniżeli muyzką, to jest zespół z duszą i własnym, niczym nie zabrudzonym klimatem. Nola- Dzieło, Arcydzieło!
Down Nola
nodferatu (gość, IP: 93.105.82.*), 2009-08-06 09:59:07 | odpowiedz | zgłoś
Najlepsza płyta Down
eee...
Jefrex (gość, IP: 83.27.121.*), 2009-05-01 11:29:53 | odpowiedz | zgłoś
Dlaczego tylko 8 skoro album jest prawie idealny ? Bo autorowi się bardziej II album podoba ? Bez sensu, przynajmniej 9 była by uczciwa.
re: eee...
stupido (gość, IP: 78.30.83.*), 2009-08-06 11:11:03 | odpowiedz | zgłoś
Kazda recenzja ma to do siebie ze jest absolutnie subiektywna - jak chcesz to napisz swoją i daj nawet 50/10
Down - Nola
Wujas (gość, IP: 212.76.56.*), 2008-10-26 14:13:18 | odpowiedz | zgłoś
Jak dla mnie lipa

Oceń płytę:

Aktualna ocena (252 głosy):

 
 
89%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- Down

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Metallica "Death Magnetic"
- autor: Ugluk

Kabanos "Zęby w ścianę"
- autor: RJF

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Slayer "Christ Illusion"
- autor: Szymon Wroński

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy łatwo przychodzi Ci wymyślanie prezentów?