zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 13 kwietnia 2024

recenzja: Obituary "Xecutioner's Return"

3.09.2007  autor: Norveg
okładka płyty
Nazwa zespołu: Obituary
Tytuł płyty: "Xecutioner's Return"
Utwory: Face Your God; Lasting Presence; Evil Ways; Drop Dead; Bloodshot; Seal Your Fate; Feel The Pain; Contrast The Dead; Second Chance; Lies; In Your Head; Executioner Returns (bonus)
Wykonawcy: John Tardy - wokal; Ralph Santolla - gitara prowadząca; Trevor Peres - gitara rytmiczna; Frank Watkins - gitara basowa; Donald Tardy - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Candlelight Records
Premiera: 28.08.2007
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Dwadzieścia lat istnienia amerykańskiego Obituary na scenie muzycznej to kawał świetnej, historii death metalu, przepełnionej niekwestionowanym "zdrowym jebnięciem". I choć czasem fani zarzucali im monotonię i brak pomysłowości to jednak nikt nie zaprzeczy, że panowie rodem z Florydy wytyczyli ścieżki wielu młodym kapelom i stali się niemalże ikoną mocnego, brutalnego grania.

Po wydanym w 2005 roku "Frozen In Time" przyszedł czas na odrobinę nowości. Zespół zmienił wytwórnię z Roadrunner na Candlelight, przyjął w swe szeregi Ralpha Santolla (znanego z Deicide) i co najważniejsze nagrał nowy album. "Xecutioner's Return" nie jest rewolucyjny ani zbytnio odkrywczy. Słychać nawiązania do wcześniejszych płyt. Dla przykładu "Bloodshot" tkwi w klimatach bliskich "Back From The Dead" (z albumu "Anthology" z 2001 roku), a "In Your Head" brzmi podobnie jak "Paralyzing" (z albumu "World Demise" z 1994 roku). Jedynymi różnicami są solówki oraz jakby większa przejrzystość utworów. Swoją drogą solówki w wykonaniu Santolla mogą się podobać, zwłaszcza te z "Seal Your Fate", "Lies", "Face Your God" czy "Drop Dead". Słuchając nowego materiału Obituary nie sposób się oprzeć również wrażeniu, że miks gitar i perkusji w "Feel Your Pain" i "Contrast The Dead" przypomina brzmieniem nieco Six Feet Under. Warto również zwrócić uwagę na świetną formę wokalną Tardy'ego, która nabrała mocy i solidnego charakteru.

Choć płyta "Xecutioner's Return" jest przewidywalna, ma w sobie jednocześnie dużo agresji i siły oraz jakoś dziwnie przyciąga, dlatego mam wobec niej mieszane uczucia. Myślę jednak, że najlepszym sposobem, aby przekonać się o formie Amerykanów będzie pójście na koncert, zwłaszcza że 8 i 9 stycznia 2008 roku zawitają do Polski.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Obituary "Xecutioner's Return"
darknightion (gość, IP: 91.230.98.*), 2021-10-27 19:00:44 | odpowiedz | zgłoś
Dla mnie każda płyta Obituary jest na dobrym poziomie. Słucham ich od niedawna ale jestem pod wrażeniem muzyki death metalowej granej przez Amerykanów.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (477 głosów):

 
 
76%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Crionics "Neuthrone"
- autor: Norveg

Korpiklaani "Tervaskanto"
- autor: Tomasz "YtseMan" Wącławski
- autor: Norveg

Nightwish "Dark Passion Play"
- autor: Tomasz "YtseMan" Wącławski
- autor: Norveg

Terhen "Eyes Unfolded"
- autor: Norveg

Nile "Ithyphallic"
- autor: Norveg

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Co sądzisz o coverowaniu rockowych lub metalowych utworów przez wykonawców popowych?