zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 25 lutego 2021

recenzja: Red Harvest "Internal Punishment Programs"

21.11.2004  autor: m00n
okładka płyty
Nazwa zespołu: Red Harvest
Tytuł płyty: "Internal Punishment Programs"
Utwory: Anatomy Of The Unknown; Fall Of Fate; Abstract Morality Junction; Mekanizm; Symbol Of Decay; Teknocrate; Synthesize My DNA; Wormz; 4-4-1-8; Internal Punishment Programs
Wykonawcy: Lrz.. - sample, programowanie, syntezatory; TurboNatas - gitara; Ofu Kahn - gitara, wokal; Thomas B - gitara basowa; E_Wroldsen - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Nocturnal Art Productions, Mystic Production
Rok wydania: 2004
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 10

Od dziesięciu lat z okładem na norweskiej scenie metalowej "urzęduje" Red Harvest, którego dyskografia liczy sześć dużych wydawnictw, o EPkach i mini-albumach nie wspominając. I choć stażem zespół dorównuje chociażby Darkthrone, mam wrażenie, że przez długi czas grupa ta stała gdzieś na uboczu, w cieniu swoich rodaków, za co winić prawdopodobnie należy kiepskie działania promocyjne poprzednich wydawców kapeli. Na szczęście dzięki podpisanemu kilka lat temu kontraktowi z Nocturnal Art Productions Norwegowie wypływają na szersze wody, są nominowani do nagród muzycznych w swoim kraju, a my możemy delektować ich kolejnymi dobrymi albumami. Tym razem jest to rewelacyjny "Internal Punishment Programs".

Następca "Sick Transit Gloria Mundi" (2002) serwuje kilkadziesiąt minut oldschoolowego, industrialnego death metalu silnie "skażonego" dokonaniami takich kapel jak Godflesh, O.L.D., Voivod, G.G.F.H. i Ministry. Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że najnowsza płyta Red Harvest to po prostu wypadkowa tychże czy też ich marna kopia. Na "Internal Punishment Programs" znajdziemy prawdziwą esencję industrialno-metalowej klasyki - Norwegowie czerpiąc co najlepsze ze swych wzorców, łączą je w dość śmiały sposób, czego efektem jest świetny materiał, który poraża ciężarem i schizofrenicznymi brzmieniami. Red Harvest wykorzystując ciężkie i "zakręcone" gitary, rzężący bas, solidną dawkę programowania oraz agresywne wokale tworzy muzykę klaustrofobiczną i psychodeliczną o chłodnym, "odhumanizowanym" obliczu. Muzykę, będącą idealnym przykładem "przesterowanego" cybernetycznego czadu, "odjechanego" i wyśmienicie wyprodukowanego.

Tak znakomite industrialno-metalowe albumy jak "Internal Punishment Programs" należą dziś do rzadkości. Nowa płyta Red Harvest to jedno z najlepszych wydawnictw tego roku, nie tylko w swojej stylistyce. Perfekcja w każdym calu, nic dodać, nic ująć. Dziesięć punktów bez mrugnięcia okiem.

Komentarze
Dodaj komentarz »
Bardzo solidny materiał
Mamluk (gość, IP: 78.8.52.*), 2010-08-26 17:34:34 | odpowiedz | zgłoś
Można powiedzieć, że muzyka Red Harvest wyklarowała się na tym właśnie albumie. Poprzednie, przynajmniej dla mnie, są trudniejsze w odbiorze i surowsze. Na "Internal Punishment Programs" może i nie znajdziemy szeroko rozumianych przebojów, to jednak masa tu chwytliwych, zapadających w pamięć momentów. Tradycyjnie już Red Harvest łączą metal z industrialem w doskonałych proporcjach, więc nie ma tu mowy o nadużyciu elektroniki.

Wielka szkoda, że ten niedoceniony zespół już niestety nie funkcjonuje...

Oceń płytę:

Aktualna ocena (89 głosów):

 
 
82%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Moonspell "Under Satanae"
- autor: Cemetary Slut

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy jesz czekoladę?