zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 24 września 2023

recenzja: Theatre Of Tragedy "Aegis"

12.07.1999  autor: Kornik
okładka płyty
Nazwa zespołu: Theatre Of Tragedy
Tytuł płyty: "Aegis"
Utwory: Cassandra; Lorelei; Angelique; Aoede; Siren; Samantha; Venus; Poppaea; Bacchante
Wykonawcy: Raymond L. Rohonyi - wokal; Liv Kristine Espenaes - wokal; Tommy Olson - gitara, programowanie; Frank Claussen - gitara; Elrik T. Saltro - gitara basowa; Hein Frode Hansen - instrumenty perkusyjne; Lorentz Aspen - syntezatory
Wydawcy: Massacre Records, Morbid Noizz
Premiera: 1998
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Piękna została, bestia zdechła. Tyle chciałoby się rzec po przesłuchaniu ostatniego wydawnictwa Theatre of Tragedy, zatytułowanego "Aégis". Norwegowie poszli w ślady wielu innych zespołów im podobnych (Moonspell, Tiamat) i postanowili nadać nowego wymiaru swojej muzyce, zmieniając nieco prezentowany styl.

Już po kilku pierwszych minutach z "Aégis" można się zdrowo rozczarować. Raymond całkowicie zrezygnował ze swojego diabelskiego growlingu - niemal wszystkie męskie partie wokalne na płycie to zwykły śpiew. Początkowo myślałem nawet, że teksty zapodaje jakiś inny człowiek, ale szybki wgląd we wkładkę rozwiał te wątpliwości. Nieco inaczej rozwiązano też wokale żeńskie. Liv wyraźnie wyszła z cienia Raymonda i w wielu utworach to właśnie ona gra pierwsze skrzypce, swoim pięknym śpiewem budując atmosferę poszczególnych utworów. Biorąc pod uwagę, że znacznie zmniejszono udział gitar na całej płycie, oboje wokaliści nie muszą się specjalnie wysilać, żeby być słyszalni.

Muzyka, jaką karmi nas nowy Theatre, to zdecydowany ukłon w stronę gotyku. Wszystko prezentuje się nieco łagodniej, wszystko też łatwo wpada w ucho (nęci mnie żeby użyć stwierdzenia, że to nie utwory, ale zwykłe piosenki). Na szczęście norwegowie nie zapomnieli o tym, co najważniejsze w ich muzyce, czyli klimacie. Naprawdę jestem pełen podziwu łatwości, z jaką muzycy tworzą tak porywające pieśni. Wystarczy przez chwilę posłuchać "Angelique" ten refren!) albo końcówki "Bachhante" (z growlowymi wstawkami Raymonda), aby stwierdzić, że w dziedzinie budowania klimatu Theatre of Tragedy nie ma sobie równych.

Większość utworów zawartych na płycie, to czystej wody hity. Przypuszczam, że ktoś, kto nie słuchał poprzednich wydawnictw Theatre of Tragedy i nie będzie miał uprzedzeń z powodu zmiany wokalu Raymonda, już po pierwszym przesłuchaniu pokocha ten album. U mnie proces akceptacji trwał kilka tygodni, ale w końcu i ja dałem się przekonać. Wam radzę to samo, ta płyta jest tego warta.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (366 głosów):

 
 
79%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Moonspell "Under Satanae"
- autor: Cemetary Slut

My Dying Bride "The Light at the end of the World"
- autor: Margaret
- autor: Miki(S)
- autor: Gollum

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Anathema "Judgement"
- autor: Raf
- autor: Margaret
- autor: Adam "Tool" Ulecha

Cradle Of Filth "Dusk and Her Embrace"
- autor: szalony KaPelusznik
- autor: Shagrath
- autor: Margaret

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy zdarza Ci się jeździć na pracowakacje (workation)?