zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 29 października 2020

recenzja: The Exploited "Beat The Bastards"

11.09.1997  autor: RaMoNe
okładka płyty
Nazwa zespołu: The Exploited
Tytuł płyty: "Beat The Bastards"
Utwory: Beat The Bastards; Affected By Them,; Don't Blame Me; Law For The Rich; System Fucked Up; They Lie; If You're Sad; Fightback; Massacre Of Innocents; Police TV; Sea Of Blood; 15 Years; Serial Killer
Wykonawcy: Wullie Buchan - instrumenty perkusyjne, gitara basowa; Jim Gray - gitara basowa; Jamie Buchan - gitara; Wattie - wokal
Wydawcy: Metal Mind Productions, Music For Nations
Rok wydania: 1996
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

The Exploited - jedna z najbardziej bezkompromisowych grup na świecie, zespół, którego boją się, kochające swoje dzieci, matki. I prawdę mówiąc, wcale się im nie dziwię. Potwierdza to najnowsza płyta "Beat The Bastards", która zawiera taką dawkę agresji i wściekłości, że można by nią obdzielić kilka zespołów metalowych. Chce w tym miejscu podkreślić, że jest to moje całkiem prywatne odczucie. The Exploited jest jedną z tych kilku grup, które autentycznie dają mi kopa do życia.

Za co tak lubię The Exploited? Odpowiedź jest krótka - za riffy, które powalają już przy pierwszym kontakcie z utworem. Nie brakuje ich również na "Beat The Bastards". Już otwierający płytę utwór tytułowy świadczy o tym, że The Exploited są w znakomitej formie. Wydawnictwo to jest prostą kontynuacją "The Massacre", jednak jedna rzecz mocno zaskakuje. W warstwie muzycznej niektóre utwory np. "System Fucked Up", "Sea Of Blood" czy "Serial Killer" niczym nie odbiegają od dokonań zespołów thrash metalowych, a zwłaszcza Slayera. Ale, jak to pięknie ujął sam Wattie w jednym z wywiadów: "Nie przeginajmy z tymi różnicami między punkiem i metalem. Speed metal, thrash metal i muzyka Exploited - rozwijamy te same prędkości. Różnica polega tylko na tym, że my śpiewamy o życiu codziennym, a oni o potworach, kosmosie i innych duperelach". A na marginesie, we wkładce znajdują się podziękowania właśnie dla Slayera. Reszta materiału z "Beat The Bastards" to naprawdę mocna punkowa jazda z rzadkimi zmianami tempa. Struktura utworów jest podobna - zwrotka- refren- zwrotka- refren- solówka- zwrotka- refren. Przedzielanie utworów wstawkami z audycji radiowych czy filmów miało miejsce również na poprzedniej płycie i dobrze, że grupa z tego nie zrezygnowała, bo wstawki owe fajnie wprowadzają w klimat utworów i stwarzają wrażenie ciągłości materiału.

Dość interesujący jest utwór "If You're Sad", w którym Wattie próbuje... śpiewać. Bądźmy szczerzy, nie robi tego dobrze. :) No, ale jeżeli ktoś chce posłuchać śpiewającego punkowca, to niech sobie wrzuci Bad Religion. Wattie nie jest od śpiewania. Tutaj bardzo ważna dla mnie rzecz - pomimo tego, że wokalista właściwie nie śpiewa tylko krzyczy, muzyka The Exploited jest dość melodyjna. Jest to zasługą już wspomnianych przeze mnie riffów.

Na koniec o tekstach, jak zwykle w przypadku tej grupy bardzo mocnych i treściwych. W kilku momentach obrywa się byłemu już premierowi Wielkiej Brytanii - Majorowi, obrywa się telewizji itd. Zresztą co ja będę pisał, wystarczy rzut oka na tytuły. Zwraca uwagę "Massacre Of Innocents" z gorzkimi uwagami na temat wojny w Jugosławii. Inna sprawa, że bez wkładki nie zrozumiałbym chyba ani jednego całego zdania. No tak, Wattie dykcją nie bryluje. :) Na koniec życzyłbym sobie, żeby na następną płytę The Exploited nie trzeba było czekać tak długo.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (361 głosów):

 
 
89%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Slash "Slash"
- autor: Kępol
- autor: don Corpseone

Vader "Necropolis"
- autor: Megakruk

Blind Guardian "A Twist In The Myth"
- autor: Iza Krawczyk

Hunter "Hellwood"
- autor: Megakruk

Neuronia "Follow The White Mouse"
- autor: Katarzyna "KTM" Bujas

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy lubisz przeglądać sklepowe półki z płytami, nie szukając niczego konkretnego?