zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 6 lipca 2020

recenzja: Thy Disease "Rat Age: Sworn Kinds Final Verses"

26.11.2006  autor: Ugluk
okładka płyty
Nazwa zespołu: Thy Disease
Tytuł płyty: "Rat Age: Sworn Kinds Final Verses"
Utwory: Prophecy; Earth Will Shake...; Enemies; Antidote; Life Form; Syndicate; Fire Storm; Rat Age; Unity
Wykonawcy: Yanuary - gitara, gitara basowa; Psycho - wokal; Cube - instrumenty klawiszowe; Jakub Chmura - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Empire Records
Rok wydania: 2006
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Już po "Neurotic World Of Guilt" było jasne, że Thy Disease podążają nową drogą, wplatając w death metalową muzykę coraz więcej elektroniki i to elektroniki na najwyższym poziomie. Tak jest i tym razem. Ta niezwykle płodna krakowska formacja wydała w tym roku kolejny bardzo dobry album.

"Rat Age: Sworn Kinds Final Verses" bo taki tytuł nosi płyta, to kolejny krok w stronę zindustrializowanego metalu - tym razem efekty pracy Cube'a (syntezatory, loopy, wszelkie przeszkadzajki eletroniczne) słyszymy także pomiędzy utworami. Są to wspaniałe pasaże muzyczne, wzbudzające we mnie skojarzenia z nowoczesnymi, futurystycznymi miastami jak np. Tokio. To naprawdę duża rzecz, ponieważ muzyka Thy Disease wywołuje we mnie emocje, co nieczęsto zdarza się w przypadku wykonawców muzyki stricte metalowej. Cube jest cichym bohaterem całego "Rat Age". Gdyby nie tworzone przez niego dźwięki, byłby to pewnie jeden z wielu podobnych projektów, a tak wraz z Yanuarym, stworzyli bardzo dobry, naładowany ciekawymi dźwiękami krążek.

"Rat Age..." to historia majaca miejsce w niedalekiej przyszłości: wielkie korporacje, nowe, zmutowane wirusy, narastające zagrożenie wojną nuklearną, czyli popularne wyobrażenie przyszłego świata. Koncept jak rzadko zlewa się z muzyką, jak wspomniałem w wielu momentach muzyka wręcz narzuca takie a nie inne skojarzenie, co bardzo chwali się autorom. Brzmieniowo Thy Disease poczynili kolejny postęp - studio "ZED" to niedawne odkrycie na polskim rynku i od razu udowadnia, że nie bez powodu jest coraz bardziej popularne wśród metalowych grup.

Zmiany w zespole (na perkusji tym razem znany ze Sceptic Kuba "Cloud" Chmura) wyszły zdecydowanie na dobre. Partie bebnów są bardzo solidnie nagrane, a bas obslugiwany przez Yanuarego jest bardzo dobrze wyeksponowany i odgrywa ważną rolę w twórczości Thy Disease. Muzyka może się niekiedy kojarzyć z dziełami Fear Factory (np. "Antidote" - szybka, podwójna stopa przypominająca synetyczne wyczyny wyżej wymienionych) a także Samael (psycho zmienił nieco barwę głosów) i o ile nie jestem fanem, ani nawet sympatykiem twórczości Szwajcarów, to Thy Disease wybrnęło z tego połączenia doskonale.

Na wyróżnienie zasługują kawałki "Fire Storm" i "Unity". Pierwszy z nich to naładowany wręcz pięknymi melodiami (wytworzonymi przez syntezatory) numer. Mimo swojej brutalności potrafi urzekać... Drugi to kontynuacja wątków z poprzedniej płyty - kompozycja oparta jedynie na wokalu i muzyce elektronicznej. Wspanialy efekt pokazuje, że warto przeć w tą własnie stronę. I gorąco zachęcam muzyków do kolejnych eksperymentów, bo "Rat Age" to coś więcej niż przeciętna płyta metalowa na tym rynku. Zdecydowanie polecam, jeśli ktoś jeszcze nie słyszał "Rat Age".

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (119 głosów):

 
 
75%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Metallica "Death Magnetic"
- autor: Ugluk

Frontside "Absolutus"
- autor: Ugluk

Sepultura "Dante XXI"
- autor: Ugluk

The Dillinger Escape Plan "Ire Works"
- autor: Ugluk

Behemoth "The Apostasy"
- autor: Zagreus
- autor: Ugluk

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Jakim typem słuchacza jesteś?