zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 15 lipca 2020

recenzja: Art Of Illusion "Round Square Of The Triangle"

1.04.2019  autor: Meloman
okładka płyty
Nazwa zespołu: Art Of Illusion
Tytuł płyty: "Round Square Of The Triangle"
Utwory: Intro; Distance; Instinct; For Her; Round Square; The Triangle; Thrown Into The Fog; Shaterred Mirror; The Rite Of Fire; Disconnection
Wykonawcy: Paweł Łapuć - instrumenty klawiszowe; Filip Wiśniewski - gitara; Mateusz Wiśniewski - gitara basowa; Kamil Kluczyński - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Lynx Music
Rok wydania: 2014
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 7

Zespół Art Of Illusion powstał w 2002 roku w Bydgoszczy, ale dopiero po dwunastu latach działalności nagrał swoją pierwszą płytę. Materiał na krążku "Round Square Of The Triangle" zawiera dziesięć utworów, w tym trzy z gościnnym udziałem wokalisty Marcina Walczaka.

Po krótkim "Intro" wchodzimy do przestrzeni z odjazdowymi solówkami gitarowymi, popartymi partiami szybkich akordów pianina lub elektrycznych klawiszy - za sprawą nagrania "Distance". Podobnie prezentuje się "Instinct", tutaj mamy prawie wyłącznie partie solowe gitar na przemian z riffami oraz zmiany tempa. Liczne wstawki instrumentów klawiszowych w większości kompozycji powodują, że muzyka grupy nabiera głębszej przestrzeni i kolorytu.

Pierwszy kawałek ze śpiewem to "For Her". Najpierw w formie ballady rockowej z udziałem fletu (Emilia Mielewczyk), ale potem następuje dynamiczna część z klawiszami i solówką gitarową. Muzyka ekipy kojarzy się z kapitalnymi partiami gitary. To oznacza energię, melodię i fantastyczną technikę Filipa Wiśniewskiego. Zdawałoby się, że gra on niekiedy nieco podobnie do Johna Petrucciego z Dream Theater. Lecz uważny słuchacz jest w stanie spostrzec, że siłą Art Of Illusion jest harmonijne zgranie wszystkich instrumentów. Zatem należy jeszcze wspomnieć o sekcji rytmicznej, pracującej jak doskonale zaprogramowana maszyna.

Wśród pozycji z wokalem są jeszcze: "Shattered Mirror" oraz "The Rite Of Fire" - najdłuższy na albumie, trwający dziewięć minut, trochę przydługi i przypominający muzykę formacji Tool. Dwa numery, czyli "Round Square" i "The Triangle" (gitarowa jazda bez trzymanki), są ze sobą połączone. W tym drugim słyszymy freejazzową partię saksofonu barytonowego (podobną do King Crimson w "Sailor's Tale"). Gościnnie zagrał tu na nim Tomasz Glazik.

Najciekawsze i najlepsze według mnie fragmenty krążka to następujące kolejno po sobie "Round Square", "The Triangle" i "Thrown Into The Fog". Płyta kończy się równie wyśmienitym ośmiominutowym utworem "Disconnection", który jest kolejnym popisem niezwykłej wirtuozerii gitarzysty, łączącego na płycie "Round Square Of The Triangle" rock progresywny z prog metalem i jazz rockiem.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Art Of Illusion "Round Square Of The Triangle"
Thrash Lover (wyślij pw), 2019-04-01 22:21:59 | odpowiedz | zgłoś
Byłem kiedyś na koncercie Art Of Illusion we Wrocławiu. Wydaje mi się, że wtedy wszystkie kawałki były z wokalem. Nie przeszkadzało to jednak gitarzyście prowadzącemu zaprezentować swoich nietuzinkowych możliwości. Ciekawa ekipa, warto posłuchać.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (12 głosów):

 
 
91%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy lubisz szanty?