zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 9 grudnia 2022

recenzja: Annihilator "Alice In Hell"

13.03.2000  autor: Jarek Z
okładka płyty
Nazwa zespołu: Annihilator
Tytuł płyty: "Alice In Hell"
Utwory: Crystal Ann; Alison Hell; W.T.Y.D.; Wicked Mystic; Burns Like A Buzzsaw Blade; Word Salad; Schizos (Are Never Alone) Parts Iⅈ Ligeia; Human Insecticide
Wykonawcy: Anthony Greenham - gitara; Wayne Darley - gitara basowa; Ray Hartmann - instrumenty perkusyjne; Jeff Waters - gitara, wokal; Randy Rampage - wokal
Wydawcy: Metal Mind Productions, Roadrunner Records
Premiera: 1989
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Co ja mam napisać? Ten album jest po prostu genialny, a jedyną rzeczą, którą można mu zarzucić po dziesięciu latach od premiery jest niestety dosyć przestarzałe brzmienie. Z drugiej strony czego się można spodziewać po debiutanckim albumie nieznanego kanadyjskiego zespołu? Pierwszy album Annihilatora o klasę przewyższa debiut choćby Megadeth i to nie tylko pod względem brzmienia, ale przede wszystkim pod względem samej muzyki.

"Alice In Hell" to pierwsza plyta Annihilatora, z którą się zetknąłem i najlepsze dzieło w ich dorobku. Całość zaczyna się akustycznym intro "Crystal Ann" i, jak informuje okładka, jest to "Poezja pozbawiona słów, delikatnie pobudzająca, która zabiera cię daleko poza zwykłe nuty, tam gdzie ulotne piękno Kryształowej Anny wydaje się być rzeczywistością, a nie tylko zwykłą piosenką". Utwór jest tylko uwerurą do tego, co następuje po nim - utwór "Alison Hell" jest przez wielu uważany za jeden z najlepszych utworów w historii muzyki metalowej i nie jest to ocena na wyrost. Główny riff po prostu mnie zabił, gdy go po raz pierwszy usłyszałem. Cały utwór jest tak bogaty, że jego riffami można by obdzielić kilka kawałków innego zespołu. Stawiam go w jednym rzędzie z takim dziełem jak "Hangar 18" Megadeth, a nawet "Master Of Puppets" Metalliki. Slayerowy "Reign In Blood" pozostaje w cieniu... Inne utwory nie schodzą poniżej bardzo wysokiego poziomu. Posłuchajcie sobie "W.T.Y.D.", "Wicked Mystic", czy nawiedzonego "Human Insecticide", zagranego z pasją godną Slayera.

Album jest dla mnie definicją thrashu - zawiera wszystko to, o co w tej muzyce chodzi. Świetny agresywny wokal Randy'ego Rampage'a, rewelacyjna gra Watersa na gitarze i Ray Hartmann na bębnach... Tak, to najlepszy skład w historii tej kapeli. Nigdy później nie udało już im się osiągnąć takiego spontanu, choć jeszcze wielokrotnie będą się zbliżać do wysokiego poziomui, wyznaczonego przez niedościgły geniusz debiutanckiego albumu. Album jest genialny, więc co do oceny nie mam wątpliwości.

P.S. W 1998 roku Roadrunner wydał reedycję "Alice In Hell", zawierającą trzy dodatkowe utwory: "Powerdrain" (który w zmienionej wersji i pod tytułem "Sonic Homicide" pojawił się dziesięć lat później na płycie "Criteria For A Black Widow") oraz wersje demo "Ligeia" i "Schizos (Are Never Alone) Parts I&II".

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Annihilator "Alice In Hell"
universal_soul (gość, IP: 89.242.90.*), 2013-02-05 21:32:54 | odpowiedz | zgłoś
to jedna z najlepszych płyt jaką dane mi było usłyszeć. Jeśli chodzi o heavy metal i nie tylko. Aboslutne arcydzieło - świetnie napisane, zagrane, wokal prost z piekła.
komentarz
mrSat (gość, IP: 83.27.221.*), 2012-12-09 14:26:58 | odpowiedz | zgłoś
jedna z najlepszych płyta Annihilatora
Alice i Neverland
Ambre (gość, IP: 77.115.0.*), 2010-10-31 20:23:41 | odpowiedz | zgłoś
Znam całą muzykę rockowo-metalową. Od Scorpions i Korn do Immortal i Death, ale są 4 płyty na których widok i dzwięk wpadam w jakiś magiczny stan. To Alice in Hell i Never,Neverland Annihilatora i dwie częśći Keeper of the Seven Keys, Helloween.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (297 głosów):

 
 
87%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Metallica "Master Of Puppets"
- autor: Tomasz Kwiatkowski
- autor: Qboot

Slayer "Seasons in the Abyss"
- autor: Woland

Megadeth "So Far, So Good... So What!"
- autor: Serpenth

Testament "The Gathering"
- autor: Slayer
- autor: Margaret

Overkill "Necroshine"
- autor: Jarek Z

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Ile jesteś w stanie najwięcej wydać na bilet na koncert?