zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 18 października 2021

recenzja: Bolt Thrower "Those Once Loyal"

10.09.2007  autor: Mrozikos667
okładka płyty
Nazwa zespołu: Bolt Thrower
Tytuł płyty: "Those Once Loyal"
Utwory: At First Light; Entrenched; The Killchain; Granite Wall; Those Once Loyal; Anti-Tank (Dead Armour); Last Stand Of Humanity; Salvo; When Cannons Fade; A Symbol Of Eight (Digipack Bonus Track)
Wydawcy: Metal Blade Records
Premiera: 14.11.2005
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 10

Jako że w death metalu naprawdę trudno wymyślić coś nowego i odkrywczego, a do tego Bolt Thrower to załoga z dwudziestoletnią tradycją, nie sądziłem, że jej ostatnie jak dotąd wydawnictwo będzie w stanie wywołać u mnie takie emocje. A jednak.

Twórczość Brytyjczyków znałem do tej pory raczej pobieżnie (chociaż "Mercenary" to kawał naprawdę dobrej "sieczki"), a choć doceniałem ich niewątpliwy wkład w rozwój muzyki ekstremalnej, nie uważałem ich za zespół ze ścisłej czołówki. Po "Those Once Loyal" wszystko to zmieniło się diametralnie. Bo jest to, proszę Szanownych Państwa, jedna z najlepszych deathowych płyt, jakie w życiu słyszałem.

Bolt Thrower na przestrzeni lat wypracował sobie własną formułę grania, polegającą na łączeniu maksymalnej brutalności, wyrażającej się głównie bardzo niskim growlem, z niezwykłą jak na ten gatunek czytelnością. Riffy są mocno osadzone w thrashu, a perkusista praktycznie nie używa blastów, co mnie osobiście podoba się w twórczości grupy najbardziej. Była to zresztą pierwsza rzecz na jaką zwróciłem uwagę przy okazji kontaktu z tym albumem, szczególnie że na "Those Once Loyal" doprowadzone zostało to niemal do perfekcji. Kolejną sprawą, o której niewątpliwie warto wspomnieć, są solówki gitarowe, które nie dość, że powodują szeroki uśmiech na twarzy każdego fana metalu za sprawą świetnej techniki "wiosłowych", to jeszcze do tego są zaskakująco wręcz melodyjne i po prostu w każdym utworze pasują do całości. Posłuchajcie początku "At First Light" i od razu zrozumiecie, o co mi chodzi. Utwory szczególnie warte w moim mniemaniu polecenia to "Anti-Tank (Dead Armour)" i "When Cannons Fade", z momentalnie zapadającymi w pamięć riffami, co przecież w ekstremalnym metalu zdecydowanie nie jest częstym zjawiskiem. Chociaż tak naprawdę to każdy utwór jest tu takim małym arcydziełem, a połączone w całość dają arcydzieło naprawdę wielkie.

Cieszy wysoka forma weteranów. Ten album powinien stać się wyznacznikiem dla młodych zespołów chcących grać ten rodzaj muzyki, bo zaprawdę powiadam wam - nie znajdziecie nawet dziesięciu deathmetalowych albumów wydanych w XXI wieku, które choćby zbliżały się do poziomu "Those Once Loyal".

Komentarze
Dodaj komentarz »
kawał naprawdę dobrej "sieczki"?????
zielony600 (wyślij pw), 2013-08-23 12:39:03 | odpowiedz | zgłoś
Szanuje BT i to jest jeden z moich faworytow w tym gatunku muzycznym, ale z tych plyt ktore mam obsluchane na miano "kawał naprawdę dobrej "sieczki"" zasluguje w moich oczach/uszach "... For Victory", ale na pewno nie Mercenary czy tez recenzowane wydawnictwo. Ta plyta jest naprawde dobra i kto wie czy nie ostatnia, bo Karl przy podpisywaniu okladek jakos nie cieszyl sie na pytanie o nastepne plyty :). Brak "120% blastow" na albumach jest zaleta, nie ukrywam, tez mi sie to podoba. Ale tej plycie moze 8 bym dal, to moja cicha ocena ;)
re: Bolt Thrower "Those Once Loyal"
rioter (gość, IP: 213.25.72.*), 2013-08-22 12:45:13 | odpowiedz | zgłoś
Amen.Wspaniały zespół ,świetne utwory które swoim klimatem wgniatają człowieka w podłogę.
bloodbath? demiurg?
toma (gość, IP: 80.50.228.*), 2008-12-20 17:23:30 | odpowiedz | zgłoś
bardzo cenię bt ale bez przesady, w tej dekadzie są zespoły co najmniej na podobnym poziomie

Oceń płytę:

Aktualna ocena (219 głosów):

 
 
89%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Dismember "The God That Never Was"
- autor: Mrozikos667

Kreator "Hordes of Chaos"
- autor: Kępol

Sodom "In War And Pieces"
- autor: vaderhead
- autor: Megakruk

Benediction "Organized Chaos"
- autor: m00n

Sepultura "A-Lex"
- autor: Piter_Chemik

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Ile razy źle oceniłaś(eś) album po okładce?