zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 24 września 2021

recenzja: Pink Floyd "Atom Heart Mother"

14.08.2001  autor: Tomasz Kwiatkowski
okładka płyty
Nazwa zespołu: Pink Floyd
Tytuł płyty: "Atom Heart Mother"
Utwory: Atom Heart Mother (Father's Shout, Breast Milky, Mother Fore, Funky Dung, Mind Your Throats Please, Remergence); If; Summer' 68; Fat Old Sun; Alan's Psychedelic Breakfast (Rise And Shine, Sunny Side Up, Morning Glory)
Wykonawcy: Roger Waters - gitara basowa, wokal; Richard Wright - organy, pianino, instrumenty klawiszowe; Dave Gilmour - gitara; Nick Mason - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Harvest, EMI
Premiera: 1970
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Albumem "Atom Heart Mother" grupa Pink Floyd wkroczyła w najbardziej dla siebie udaną dekadę lat siedemdziesiątych. Wraz z końcem lat 60. przejęła miano najważniejszego zespołu rockowego od Beatlesów, którzy albumem "Let It Be" (1970) pożegnali się z publicznością.

Wszyscy kojarzą chyba tę niby zwykłą, a jednak na wskroś oryginalną okładkę "Atom Heart Mother": krowa na tle nieba i trawy - niezwykle sugestywne zestawienie barw stonowanej zieleni, jasnoniebieskiego nieba oraz dwóch przeciwności - bieli i czerni. Przenosząc pewne kolorystyczne skojarzenia na muzykę, zauważymy lekkość, wdzięk odpowiadające barwom pastelowym w trzech tzw. zwykłych piosenkach: "If" Watersa (piękny tekst), "Summer' 68" Wrighta i chyba najbardziej udanej "Fat Old Sun" Gilmoura. Kontrastami urzeka zaś bezsprzecznie najważniejsza kompozycja na tej płycie, tytułowa suita "Atom Heart Mother". Utwór tak wspaniały, że najbardziej uznanym znawcom i miłośnikom muzyki rockowej brakuje słów na jego opisanie. Oto jak pisał o tym dziele ś.p. Tomasz Beksiński na łamach "Tylko Rocka": "Nie umiem opisać tego utworu. Jestem na to za mały(...) Dla mnie w "Atom..." przez 23 minuty i 30 sekund dzieje się więcej niż w całej muzyce świata". Cóż aż tak niezwykłego jest w tej kompozycji? No właśnie, sam słuchałem jej dobre kilkadziesiąt razy, za każdym razem chłonąc każdy dźwięk z zachwytem i nie potrafiąc wdawać się w jakiekolwiek głębokie analizy. Ta muzyka zniewala i oczarowuje. Mnóstwo pięknych melodii, niezliczona ilość epizodów pozornie bez znaczenia, powracający kilkakrotnie podniosły motyw przewodni (nagrany z towarzyszeniem orkiestry instrumentów dętych), no i przede wszystkim niesamowity, niepokojący, kosmiczny klimat.

Jeśli ktoś szuka czegoś nowego w muzyce, szuka głębszych przeżyć i prawdziwych wzruszeń, a nie słyszał jeszcze "Atom Heart Mother", nie powinien ani chwili dłużej się zastanawiać...

Na płycie znajdziemy jeszcze jedną dłuższą kompozycję - "Alan's Psychedelic Breakfast", ale to psychodeliczne śniadanie przyprawione odgłosami przygotowywania i spożywania porannego posiłku oraz urokliwą melodią nie jest już tak udane jak cała reszta płyty. To pierwszy z wielkich albumów Pink Floyd.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Pink Floyd "Atom Heart Mother"
Pumpciuś (gość, IP: 37.248.159.*), 2017-04-29 22:08:39 | odpowiedz | zgłoś
Ogólnie słucham ciężkiego grania. Od Maiden po Carcass. Trochę klasycznego heavy w stylu Budgie i proga w stylu King Crimson. Całościowo jako Pink Floyd to za zespołem nie przepadam. Mam jedną płytę, właśnie Atom, płyta jako całość średnia, bo to płyta jednego utworu. Gdyby ktoś zapytał jaki utwór bym wziął na bezludną wyspę to wziąłbym, nie Slayera, nie Metallikę, AcDc czy Sabbath, ale właśnie utwór Atom Heart Mother. Niesamowity klimat i majestatyczne przeżycie.
re: Pink Floyd "Atom Heart Mother"
pik (gość, IP: 79.184.153.*), 2017-05-01 13:20:59 | odpowiedz | zgłoś
aha, no to weź jeszcze poczciwą mućkę (najlepiej polską ;p) z tej okładki co byś nam tam z głodu nie umarł na tej bezludnej wyspie :P dobra, utwór ok. tylko nie słuchałem wieki.. ale zaraz zacznę:)
re: Pink Floyd "Atom Heart Mother"
Pumpciuś (gość, IP: 80.55.193.*), 2018-09-13 13:36:45 | odpowiedz | zgłoś
A co ty jesteś jakimś punktem odniesienia dla świata słuchającego muzyki ?

Oceń płytę:

Aktualna ocena (315 głosów):

 
 
89%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

King Crimson "In The Court Of The Crimson King"
- autor: Grzegorz Kawecki

Metallica "Master Of Puppets"
- autor: Tomasz Kwiatkowski
- autor: Qboot

Led Zeppelin "II"
- autor: Kajetan Pawełczyk

Dead Can Dance "Within The Realm Of Dying Sun"
- autor: Lambert

Deep Purple "In Rock"
- autor: Annoporus

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy słuchasz list przebojów?