zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 16 października 2021

recenzja: Lux Occulta "My Guardian Anger"

3.11.1999  autor: Do diabła
okładka płyty
Nazwa zespołu: Lux Occulta
Tytuł płyty: "My Guardian Anger"
Utwory: The Heresiarch; Kiss My Sword; Triangle; The Opening of Eleventh Sephirah; Nude Sophia; Cube; Library on Fire; Mane-tekel-fares
Wydawcy: Pagan Records
Premiera: 1999
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Po przesłuchaniu poprzedniej płyty Lux Occulty stwierdziłem, że kupuję następna, bo będzie bardzo dobra. Nie myliłem się. Od "Dionizosa" wiele się zmieniło - pojawiło się dużo klawiszy, bardziej rozbudowane melodie i kobiece wokale. Uczyniło to "Światło ukryte" jednym z najbardziej wyróżniających się zespołów blackowych na świecie (choć to właściwie Occult Metal, jak twierdzi lider zespołu, bo ich teksty nie mają tematyki satanistycznej).

Na "My Guardian Anger" utworzono bardzo ciekawe kompozycje, w których kawałki grane na klawiszach i instrumentach smyczkowych, przeplatają się z szaleńczym tłuczeniem w perkusję i ochrypłym wokalem. Te instrumenty doskonale współgrają z agresywną (nie zawsze) grą gitar, tworząc coś niezwykłego i niepowtarzalnego. Lux Occulta wytworzyła swój styl. Jest jednym z trzech zespołów, które moim zdaniem uczyniły coś nowego i nieprzeciętnego w black metalem (pozostałe to Cradle Of Filth i Dimmu Borgir).

Na uwagę zasługuje też wkładka, która nie rozwija się tak jak inne, tylko ma formę książki. Znajdują się w niej teksty (na bardzo przyzwoitym poziomie) i zdjęcia muzyków. Zapowiadali oni, że tym razem będą zdjęcia i są, zapowiadali też, że będą niekonwencjonalne i... nie chcę psuć niespodzianki.

"My Guadian Anger" to płyta wybitna w swoim gatunku, aż duma rozpiera, że Lux Occulta to polski zespół. Polecam wszystkim lubiącym szybką, agresywną i niebanalną muzykę.

Komentarze
Dodaj komentarz »
hmmmm
Jontek79
Jontek79 (wyślij pw), 2011-03-22 20:35:11 | odpowiedz | zgłoś
takze pamietam swoja przygode z tym albumem.Wczesniej nie znalem tej kapeli a album polecil mi kumpel z klasy i juz po pierwszym przesluchaniu czulem,ze to cos wielkiego.Dzis z perspektywy czasu nie wiem ktory album podoba mi sie najbardziej.Wszystkie sa inne,a ostatni"The Mother...." zaskoczyl mnie zupelnie i tak jak ciebie fanie Luxow tak i mnie bardzo sie on podoba.Szkoda,ze ta zacna kapela juz nie funkcjonuje
My Guardian Anger
Dark Lord (gość, IP: 83.11.159.*), 2011-03-22 20:08:34 | odpowiedz | zgłoś
Kilka lat temu,pewnego pięknego dnia wybrałem się na małe zakupy do "muzyka".Patrzę,a na półce z napisem "przecena" leżą sobie płytki niejakiej kapeli Lux Occulta (wtedy jeszcze jej nie znałem)"Dionysos" i "My Guardian Anger".Stwierdziłem że kupię, a co.Wróciłem do domu, włożyłem "My Guardian..." do odtwarzacza,podłączyłem słuchawy,wcisnąłem "Play"...i się zakochałem.Gdy tylko "The Heresiarch" się zaczął,opadła mi szczena.Na początku myślałem że to dwa inne utwory (przez użycie syntezatyora mniej więcej w połowie piosenki) i jeszcze ni stąd ni zowąd,co?Flamenco na gitarę klasyczną i wstawka elekrykiem?Nie może być.Potem było już tylko dopełnienie ekscytacji."Kiss My Sword","The Opening of Eleventh Sephirah".Niby prosty kawałek,ale za to jaki,no i ten riff.Wchodziłem coraz to głębiej w ten zaskakujący album.Smyczki,kobiecy wokal(np."Nude Sophia"), momentami te nietypowe "wkrętki"(jak wspomniane flamenco).Jeszcze to ich podejście do samego metalu.Przesącza się black,ale jak dla mie jest coś jeszcze (nie powiem co ;)).Jedyne co zrobiłem po przesłuchaniu całej płyty,to przywróciłem do łask zapomniany przycisk "Repeat all",nie żałuję.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (370 głosów):

 
 
78%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Opeth "Blackwater Park"
- autor: Zbyszek "Mars" Miszewski
- autor: Michu
- autor: Margaret
- autor: Arhaathu

Metallica "Death Magnetic"
- autor: Ugluk

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Tiamat "Wildhoney"
- autor: Miki(S)
- autor: Raf

Malefice "Entities"
- autor: Katarzyna "KTM" Bujas

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Ile razy źle oceniłaś(eś) album po okładce?